Články / Recenze

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 05.06.2021

Underground měl své hvězdy. Ne každá se ale stala hvězdou i mimo okruh daný podzemní kulturou, např. i komunistickým režimem „propagovaní“ Plastic People of the Universe. Jako onu „hvězdu všech festivalů druhé kultury“ uvádí Karel „Kocour“ Havelka písničkáře Charlieho Soukupa, kterému vydalo vydavatelství Guerilla Records komplet Zní píseň nad pracovním táborem, shrnující podstatnou část jeho repertoáru.

Charlie Soukup je svébytným typem hospodského písničkáře, bezprostředního, pohotového, syrového v pojmenovávání věcí a jevů, nesmiřitelnými špílci rýpající do znormalizované společnosti 70. let. Zaplatil za to, jako mnozí jiní, vězením i nucenou emigrací v rámci Akce Asanace.

Aktuální výběr šestadvaceti skladeb se skládá ze tří částí: první je živým záznamem z Nové Vísky z července 1978, druhá shrnutím domácích nahrávek z roku 1975, třetí část, či spíše bonus v podobě jedné skladby Holka česká, vznikl už ve svobodné zemi na festivalu v Trutnově v srpnu 1990. Všechny zaznamenané skladby jsou tak ze své podstaty živé – i domácí nahrávky vznikly v uvolněnější atmosféře, než by bylo u standardní studiové nahrávky běžné – a sytí je velká porce autenticity. Ne, není to zvukově cizelovaný zážitek, ale v tomto případě by sterilním záznamem mimo publikum přišly Soukupovy písničky o část svého kouzla.

Živý záznam navíc odhaluje, jak silně na přítomné obecenstvo Soukup působil. Hranice performer – publikum se naprosto stírá, do záznamu pronikají ozvěny hospodské atmosféry i nenápadná a lehká Soukupova připomínka toho, že kdo ještě nepodepsal Chartu 77, může tak učinit na místě. Výsledek je autentickým odrazem doby, má v sobě onen pozorovatelský, fly-on-the-wall pocit, syrovost, ale i nezměrnou radost.

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí. Na nahrávce se tak potkávají heslovité popěvky, přetextované lidovky – masarykovská „hymna“ Ach synku, synku dostává s chataři, traktoristy a pointou „je jiná doba / většina národa zhovadila“ úplně jiné, překvapivě aktuální rozměry –, směřující k pichlavým pointám.

Soukup paroduje dobový jazyk, překrucuje prázdnotu hesel a šeď doby. Veršuje přímočaře, občas natolik, že si ohne jazyk do hovorových novotvarů. Jakkoliv občas sklouzává ke sloganovitosti, texty nepůsobí prvoplánově. Vězí sice v pevně daném časoprostoru a Charlie Soukup hlavně glosuje „svou“ dobu, ale jsou to verše velmi působivé i dnes.

Info

Charlie Soukup – Zní píseň nad pracovním táborem (Guerilla Records, 2021)
web vydavatelství

foto © se svolením Guerilla Records

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace