prof. Neutrino | Články / Recenze | 13.02.2018
Multimediální rozvědka Sofa Surfers, dlouholetá jednička rakouské alternativní scény, loni oslavila své dvacetiny a album, které si nadělila, není tak úplně nové, jak by se mohlo zdát. Jsou na něm vedle pěti nových skladeb taktéž čtyři reworky časem prověřených klasik.
Ovšem Sofas mohou s klidným svědomím bilancovat. Za svou hudební kariéru nenahráli žádné vyloženě špatné album, většina jich byla dokonce nadprůměrných. Od psychedelicko-dubových experimentů na deskách Transit (1997) a Cargo (1999) přes downtempové období Encounters (2002) až po žánrově přelomové eponymní Sofa Surfers (2005), kdy se i na další dvě nahrávky (Blindside, Subliminal) překvapivě ponořili do postrockových vod. Návrat k electro postupům přišel až s eklektickou sbírkou Scrambles, Anthems And Odysseys (2015), která opět zamíchala kartami a dokázala, že Sofas jsou stále ve hře.
Na novince nazvané 20 opět nalezneme surogát taneční elektroniky a postrockovou energii se stopovými prvky dubu či soulu. Jejich producentský minimalismus je jako vždy vypointován až ke strojové dokonalosti oživlých humanoidů, aniž by šlo o chladnou vypočítavost. Desku oživují i hostovačky. Jednou z nich je zřejmě jejich nejpůsobivější skladba vůbec See the Lights, v níž zpívá Junior Delgado, za vypíchnutí stojí i dystopický track Elusive Script, ve kterém jim vypomohli renomovaní alt hip hopeři Dälek. V pilotní Wraped si zase po letech přizvali amerického rappera Odateeeho, s nímž kdysi vyprodukovali další klíčový hit 21st Century Army.
Díky dnes již kmenovému vokalistovi a tanečníkovi Manimu Obeyemu obsahuje jejich hudba stopy emocionálních exkurzů do temnějších vrstev psychiky. A neveselé texty pak korespondují se současným stavem společnosti, ocitající se na rozcestí hodnot a možného střetu civilizací. Ale, jak se říká, dokud se hraje, ještě se neumřelo. Happy birthday to them.
Sofa Surfers – 20 (Monoscope Productions, 2017)
www.sofasurfers.info
Živě: Sofa Surfers (at)
3. 3. 2018 Cross, Praha
fb událost
4. 3. 2018 Fléda, Brno
fb událost
Kristina Kratochvilová 24.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).