Články / Reporty

Když rozbijete Teepee u oceánu

Když rozbijete Teepee u oceánu

Sabina Coufalová | Články / Reporty | 06.02.2020

„Vždyť to jsou písničky pro přecitlivělý holky, co při jejich poslechu píšou milostný dopisy, zatímco jim padaj slzy na papír, “ říkalo si moje vnitřní cynické zvíře při prvních setkáních s Teepee, vlastně jen málokterou kapelu jsem viděla tolikrát. Zlom nastal na přehlídce Waves Vienna v roce 2018, kdy jsem Teepee uložila do svého růžového šuplíku s guilty pleasure. Ovšem není třeba se stydět za emoce.

„Normálne tu je lajna, šak tu malo byt tak 20 lidi, ne?“ čtu po cestě v tramvaji aktuální hodnocení situace. Počet lidí nečekaný, ale pochopitelný vzhledem k tomu, jaká překvapení večer přinesl. Rozjíždělo se pozvolna. Jako první nesměle začala Amelie Siba, ale křehký zpěv přehlušovaly rozhovory na bočních schodech. Jejich škoda, zážitek to byl líbezný. Následovali I Like You Hysteric s akustickým setem, ořezaní na dva členy. Dříve předskakovali Teepee jim, nyní se role vyměňují. A má to své důvody.

„Je vás tu hrozně moc!“ říká do mikrofonu Miroslav Patočka alias Mason, jeden ze zakladatelů kapely. V sále se mísí páry všech věkových kategorií, málokdo je sám, jsou tu i rodinné výlety. Očekávání od nového alba jsou veliká, koneckonců moje Spotify statistiky výrazně ovlivňuje od vydání 31. ledna. Jak řekla Tereza Lavičková alias Teera, na Where the Ocean Breaks pracovali tvrdě rok a půl, protože producent Tom O. Marsh je učil pracovat s novými polohami. A při živém vystoupení to bylo sakra poznat!

Najednou přede mnou stojí čtyřčlenná kapela, která svým sytým zvukem utáhne téměř plný Lucerna Music Bar. Do sestavy se k bubeníkovi přidává multiinstrumentalista Prokop Korba, střídající klávesy, synťáky a baskytaru. Nahrávka zní melodicky, popově, v klubovém vystoupení nabírá na obrátkách a stáčí se k téměř tanečnímu projevu, k čemuž přispívá právě Korba. Teepee střídají pomalé intimní balady s party módem a stroboskopy, zapojují neidentifikovatelné předměty vydávající nestandardní zvuky, na chvíli se připojuje i violoncellistka.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Četnými komentáři k publiku vysvětluje kapela reálné pozadí vzniku skladeb. Teera, druhá polovina zakládající sestavy, zahraje Moonlight Rainbow, kterou složila své holce, následuje Masonův lovesong jeho přítelkyni a vzpomínka na zemřelého bratra. Pokud se dotýkají společenských problémů, jedná se spíše o introspektivní reflexi než politickou agitku. Sympatické, že znají své silné stránky a na ty hrají. Živé provedení Parallel World se přiřítí jako tsunami a zaplaví sál tepající energií, právě díky různým krabičkám jako by remixovali sebe samé.

Teepee přeskočili škatulku dream popu či romantického indie, kdy stavěli především na něžném vokálu, dvou kytarách a pár efektech. Už se neutopí na velkých pódiích. Je z nich cítit poctivá dřina, vyrostli, nabrali sílu, přičemž si stále drží svůj prvotní výraz. Baví mě sledovat jejich vývoj, experimentování a posouvání se do elektroničtějších poloh. Není náhodou, že si je jako support pro svou tour vybralo britské indie duo Seafret, které momentálně vyprodává evropské kluby.

Po cestě domů mi podrážky vyťukávají: ,,If you stay, my demons walk away.“ Milostný dopis může napsat i cynik. A pak ho nikdy neodeslat.

Info

Teepee + I Like You Hysteric + Amelia Siba
5. 2. 2020 Lucerna Music Bar, Praha

foto © Mária Karľaková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace