Richard Kutěj | Články / Recenze | 29.12.2018
Temné IDM, ambient, industrial, hra se samply, úderná živá rytmika. Slovenští experimentátoři Samhain na novince Blind Devotion pokračují v originální cestě hypnotických a propracovaných kompozic, které se mezi styly pohybují jako mohutná anakonda na cestě za kořistí. Noční lov, zdánlivě těžkotonážní tvor, který dokáže nečekaně vystřelit, aby během zlomku sekundy sevřel kořist. Místo zardoušení a pozření přichází opojná radost z dokonale vybroušených tracků, ve kterých je tolik života.
Samhain ve svých skladbách opět pracují s několika vlivy najednou a jejich doménou zůstává budování zdánlivě neprostupných a těžce uchopitelných zvukových útvarů. Jsou tu pomalá a ponurá místa, i prostory podbité říznou a důstojně znějící rytmikou, která i ve svých středních tempech nabíjí tracky bezmála tanečním feelingem. A když už občas přijde řada na zpěv, tak zmutovaný efekty, místy sípavý a znějící jako z tlamy vesmírného monstra. Lidské hlasy tu častěji vystupují v podobě samplů různých proklamací, často jde o hlasy vykolejené, hysterické i odhodlané. A pak najednou atmosféru protne bizarní elektronická melodie namíchaná s dětským sborem.
Do zvukového světa Samhain se nevplouvá lehce, ovšem na hypnotické neuchopitelnosti jejich tvorba stojí odjakživa, novinka není výjimkou. Loni to členové Samhain ostatně předvedli na nahrávce dalšího projektu Eclipsed, který s nimi tvoří také K-head ze spřízněných KIFOTH. Spolupráce trvá, Khead je na Blind Devotion v roli producenta. Samhain nestojí na místě a jejich sound i produkce jdou zase dál. Album Blind Devotion zní tvrději, zvuk je krystalicky ostrý, tracky jsou čitelnější. Pro Samhain typický běs, temnota a nepostižitelná energie ale zůstávají.
Samhain – Blind Devotion (Aliens Production, 2018)
bandcamp kapely
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.
Šimon Žáček 28.10.2024
Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?
Lea Valentová 25.10.2024
Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.
Michal Berec 05.10.2024
Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.
Richard Michalik 31.08.2024
Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).