Články / Recenze

Tátův kazeťák a Spectral Park

Tátův kazeťák a Spectral Park

Jakub Hudák | Články / Recenze | 11.03.2013

Když jsem byl malý, měl jsem starý tátův kazeťák, byla to ohromná šedivá kovová věc a já ji rozbil. Tak dlouho jsem posouval basy a treble, až se začaly posouvat samy a každá kazeta získala zvláštní wah-wah efekt. Ale podobně zní všechny dostatečné staré a poničené kazety.

Luke Donovan je anglický multiinstrumentalista, který takových kazet jednoho dne našel plnou krabici kdesi v Southamptonu u odpadkových košů. Vzal je domů, nastříhal a na debutovém albu Spectral Park je používá jako samply. Celou desku nahrál sám – to ostatně není až tak překvapivé, jeho sólová tvorba začíná u intimního folku, který trochu připomíná Nicka Drakea – a vydali mu ji u Mexican Summer, kde doplňuje ansámbl lo-fi kytarovek jako Soldiers of Fortune nebo Campfire.

Nejprotlačovanější píseň z desky, L'appel du Vide, už má i povedený psychotický videoklip, ačkoliv mně připadá „nejklipovější“ skladba Shells se svou veselou stoupavou melodií a letní, vzpomínkovou atmosférou. Je pozoruhodné, jak právě veselé rytmy a vyloženě kankánové melodie dovedou klamat: maniakální, lysergová hudba Spectral Park skrývá v těžko srozumitelných vokálech smutného klauna. Například v L'appel du Vide, písni plné extatických bicích a heroického hysterického zpěvu, lze rozeznat, jak Donovan zpívá, že už toho má po krk, a v druhé nejdelší (a možná i nejlepší) skladbě Cut vzniká emoční kontrapunkt ke zběsilému kopáku a nadšené gradaci v textu „I've got it all, there is nothing left to love, you said more, I said enough.“

Výraz „jako stará kazeta“ se při poslechu neustále vrací. Staré kazety vytvářejí aranžmá hluboko v mixu; jako ze staré kazety zní Donovanův instrumentální vklad; Generation Loss, nejdelší skladba se zjevnou inspirací v jungleu, občas mizí do zastřena, aby se opět vynořila s velmi konkrétním zvukem, přesně jako stará kazeta; a trochu meta-kazetové je, že deska Spectral Park vyšla i v limitované edici na kazetě (vydavatelství Crash Symbols). Motiv staré kazety vede k časté disharmonii mezi jednotlivými linkami, ale celek zůstává harmonický. Koneckonců na skřípavé housle ve Venus in Furs od Velvet Underground si také nikdo nestěžuje.

Je jasné, že Spectral Park je velmi výrazný debut. Otázkou zůstává, jaké to bude naživo – kdo bude od 16. do 17. 8. v Gdaňsku, ten si na to může odpovědět. Trochu tíživá mi připadá budoucnost Spectral Park: téma „stará kazeta“ se vyčerpá tak akorát na jednom albu. Jinými slovy, tahle deska mě ještě nějakou dobu bude bavit, ale další takovou nechci.

Info

Spectral Park – Spectral Park (Mexican Summer, 2013)
www.spectralpark.bandcamp.com
www.mexicansummer.com/shop/spectral-park-spectral-park

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace