Lukáš Pokorný | Články | 03.10.2013
Kdybych na to byl dost starý, hrozně rád bych skrze staré železné haraburdí rozebíral umělecké dozrávání Blixy Bargelda. Od křičených slov uprostřed zmučeného lomozu až po melodie, které cloumají celým tělem. Still Smiling…
S úsměvem musel odcházet z vyprodaného klubu Pilot snad každý – nic na tom nezměnil ani fakt, že se koncert kvůli chybějícímu technickému zázemí málem neuskutečnil a začal s hodinovým zpožděním. Malé rozladění z počátečních problémů by mohl člověk vytušit snad jen z podrážděné reakce Blixy na skupinovou stížnost z publika týkající se hlasitosti. A možná také z přiznaného klopýtnutí ve skladbě Buntmetaldiebe. Jinak jako by problémů nebylo…
Na druhou stranu, slabší povahy by se mohly při pohledu na Blixův blahosklonný výraz a vestičku s jedním rozepnutým knoflíčkem bát. Stejně jako na nové desce, která vznikla transalpskou spoluprací s italským hudebníkem Maurem Teho Teardem, neplýtvá Blixa gesty ani na koncertech. Jeho sporé vystupování, soustředěnost a svého druhu uzavřenost nejenom že nahání tak trochu strach, je zároveň sama o sobě důležitou součástí celkového uměleckého dojmu – vsadím se, že půlka zaplněného klubu nepřišla ani tak na novou desku, jako na Blixu samotného. A vůbec se tomu nelze divit, je to neopakovatelný zážitek umělecké svébytnosti a autenticity.
Koncert začal hrubými tahy cellistky Martiny Bertoni (Nur Zur Erinnerung), která sice bez jediného slova, o to však experimentálnějším přístupem dotvářela celý koncertní zážitek. Ten měl čtyři části: Teho se staral o elektronický základ, kytaru a basu, Martina tancovala jednou slowfox, podruhé zase tango smyčcem po strunách a Blixa kouzlil slova. A jak! Pro ty z nás, kteří němčině kompletně propadli teprve s první deskou Einstürzende Neubauten, jsou samozřejmě nejcennější kousky odzpívané v tomhle hořkosladkém jazyce – možná nejlepší byla blixovsky úlisná Axolotl, ve které došlo i na tolik zbožňovaný bargeldovský „nářek Sirén“.
Podobně na tom byly i skladby, ve kterých se zpívá anglicky nebo italsky. Vedle precizního „frontmanova“ projevu se o drtivý dopad postaral také Teho. Zvukové procházky z dílny malého Itala vytvořily v kombinaci se smyčci a pavučinou slov okouzlující koktejl. Když zaznělo úvodní „šeptání“ skladby Nocturnalia a jemné ambientní plochy vyplnily celý prostor před pódiem, nikdo si nedovolil ani špitnout – Blixa sice zpíval o absenci slov a osudové neúplnosti světa lidí, jeho malá noční slavnost ovšem neměla daleko k dokonalosti. O tom, že si těch pár minut každý odžil po svém a do hloubky, svědčil aplaus. Divoký a utržený ze řetězu.
Blixa, Teho i Martina z něj viditelně čerpali sílu a dojímal je – zároveň mu ale Blixa dokázal jedna dvě nasadit otěže. Tu přátelsky zpražil publikum za „aplaus praecox“ (Come Up And See Me), tam zase, velice potichu, uklidnil historkami z natáčení. Jedna taková doprovodila zatím neznámou skladbu Negroni, patrně z chystaného EP. Závěr samozřejmě patřil mistrům: nejprve zazněla patřičně zdeformovaná šedesátková Crimson and Clover a úplně v závěru delikátní Defenestrazioni doplněná Blixovými grimasami. Nebyly zapotřebí, Bargeld a jeho věrní nás už dávno měli na své straně…
Teho Teardo & Blixa Bargeld (it/de)
28. 9. 2013, Klub Pilot, Praha
foto © Kryštof Havlice
redakce 31.01.2025
Stručná historie českého R&B, ponor do rapové scény v Atlantě a latinskoamerické v Buenos Aires, rozhovory s dvojicemi Erika Rein & Jonatan Pastirčák a Irena a Vojtěch Havlovi a opravdu…
Alžběta Sadílková 31.01.2025
Nový projekt Václava Havelky se soustředí na regionální léčivé rostliny a jejich sílu. Účelem má být zvýšení povědomí o potenciálu bylin a výzva k větší všímavosti a citlivosti k přírodnímu…
Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025
Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.
Jakub Šíma 30.01.2025
Atlanta má nejen lví podíl na globální dominanci rapu, ale především je podepsaná pod evolucí, která natrvalo změnila zvuk žánru a přinesla do něj řadu nových výrazových prostředků.
Klára Řepková 30.01.2025
„Do Přístavu 18600 přibíhám trochu otrávená z letního dusna. Trvá ale jenom chvíli, než na mě dvojice přenese svoji vyrovnanost a klid.“
Dagmar Lauková Petrášová 29.01.2025
Debutový album Kamibe, ktorým sa Erika posúva do nových vôd oproti predchádzajúcej tvorbe, pripravovali spoločne dva roky a výsledkom je hravý prienik populárnej hudby s experimentálnou.
Filip Peloušek 29.01.2025
Na dohled karlínským korporátním komplexům jsme rozebírali, jestli se na některých místech v Praze dá stále zakusit skutečná svoboda, nebo zda nám už zbývá jen útěk do divočiny.
Vojta Chmelík 29.01.2025
Přelom ledna a února je v Berlíně spjatý s depresí, s počasím, které lavíruje na škále od šedé mlhy a deště po bílou mlhu… a déšť.
Kristina Kratochvilová 29.01.2025
Seskupení cestovatelů z celého světa uprostřed jihoafrické pouště vlnících se v rytmech elektronické hudby může působit jako elitářský, nemravný, drogový večírek.
Štěpán Šanda 28.01.2025
Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.