Články

Film a živá hudba: Záhady lidské duše vs Longital

Film a živá hudba: Záhady lidské duše vs Longital

keša | Články | 02.08.2013

Slovenské duo Longital si k hudebnímu doprovodu vybralo Pabstův film Záhady lidské duše z roku 1926. Na snímku, který je postaven na teorii psychoanalýzy, spolupracoval režisér s žáky Sigmunda Freuda. Longital si k doprovodu přizvali hudebníka, co si říká Stroon, aby obsluhoval vibrafon a sampler.

Úvodní scéna holení břitvou. Vražda v sousedním domě. Začíná se smyčci na kytaru Daniela Salontaye a basu Shiny. Na druhé straně Stroon lehce poklepává na vibrafon. Výkřik vraždy a „volání“ o pomoc doprovází Shina i svým hlasem. A pak už je hrdina v pasti. Nic neudělal, žije spokojený život, a přesto trpí utkvělými představami zasutými ve své mysli. Břitva rozjela jeho odpor k nožům. To vždycky trojice muzikantů na nástroje přitlačí, obraz perfektně koresponduje s hudbou a na diváka přichází strach, kam to až povede. Že by další vražda? Ale pořád nic, i když hudba naznačuje, že by přijít měla. Místo toho je hrdina vystavován světu nožů − čím se najíst, jak se oholit a čím otevřít dopis? Nůž, kam se podívá, a neustálé kvílení všech muzikantů na nástroje až k děsivému vyvrcholení... bez vraždy. Uff, odlehčení a hrdinův obyčejný pracovní den. Rozvíjí se nádherná melodie, smyčce jsou odloženy, prsty vybrnkávají na kytary, ven se line pocit bezstarostnosti. Ale ne na dlouho, přicházejí děsivé sny, jejich surrealistické ztvárnění je vrcholem filmu, figury se opakují, melodie opět ustupuje sonickým vlnám smyčců, samplu a Shina se krom basy zaměstná i bubnem. Salontay je pověstný hrou smyčcem na kytaru, přemýšlím, kdy už si konečně koupí housle. Motivy snu jsou doprovázeny reálnými zvuky, zvonice s ženskými hlavami opravdu zvoní, vlak hučí a hučí na kolejích. To už nejde ukočírovat, tu se schyluje k vraždě, jdu se nechat proklepnout k doktorovi. Na podiu uberou plyn, ale ne na naléhavosti. Metoda psychoanalýzy, vyprávění útržků z hrdinova života od dětství až do přítomnosti jsou protkána vibrafonem a náhlými výjezdy a sóly na straně Salontaye, Shina na basu povětšinou jen duní nebo na ni rytmicky bouchá.

Obrazy filmu jsou velice poutavé, dokonce jsem se přistihl, že zapomínám na muzikanty na podiu, tak mi ten jejich zvuk seděl. Vykoupení hrdiny a Ende v titulkách rozvíjí Longital v melodii, která říká, že léčba proběhla úspěšně. Škoda, že to publikum nenechalo muzikanty doříct a skočilo jim aplausem do řeči.

Info

Letní filmová škola 2013
Film a živá hudba: Záhady lidské duše (hudební doprovod: Longital)
1. 8. 2013, Slovácké divadlo, Uherské Hradiště

foto © Marek Malůšek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2024

redakce 31.01.2025

Stručná historie českého R&B, ponor do rapové scény v Atlantě a latinskoamerické v Buenos Aires, rozhovory s dvojicemi Erika Rein & Jonatan Pastirčák a Irena a Vojtěch Havlovi a opravdu…

Nejlepší texty Full Moonu 2024: To, co léčí (Sonic Herbalism)

Alžběta Sadílková 31.01.2025

Nový projekt Václava Havelky se soustředí na regionální léčivé rostliny a jejich sílu. Účelem má být zvýšení povědomí o potenciálu bylin a výzva k větší všímavosti a citlivosti k přírodnímu…

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Nádej prázdnych tiel (Vojtik)

Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025

Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: This crack sandwich good as hell aneb Atlanta, hlavní město rapu

Jakub Šíma 30.01.2025

Atlanta má nejen lví podíl na globální dominanci rapu, ale především je podepsaná pod evolucí, která natrvalo změnila zvuk žánru a přinesla do něj řadu nových výrazových prostředků.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: „Když se hudba mění v tanec, obraz, slovo, ticho…“ (Irena a Vojtěch Havlovi)

Klára Řepková 30.01.2025

„Do Přístavu 18600 přibíhám trochu otrávená z letního dusna. Trvá ale jenom chvíli, než na mě dvojice přenese svoji vyrovnanost a klid.“

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Prišli sme z dvoch svetov (Erika Rein a Isama Zing)

Dagmar Lauková Petrášová 29.01.2025

Debutový album Kamibe, ktorým sa Erika posúva do nových vôd oproti predchádzajúcej tvorbe, pripravovali spoločne dva roky a výsledkom je hravý prienik populárnej hudby s experimentálnou.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: V nejhezčí fázi (Severní nástupiště)

Filip Peloušek 29.01.2025

Na dohled karlínským korporátním komplexům jsme rozebírali, jestli se na některých místech v Praze dá stále zakusit skutečná svoboda, nebo zda nám už zbývá jen útěk do divočiny.

CTM I: Večery v krematoriu

Vojta Chmelík 29.01.2025

Přelom ledna a února je v Berlíně spjatý s depresí, s počasím, které lavíruje na škále od šedé mlhy a deště po bílou mlhu… a déšť.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Návrat k primárním pudům (AfrikaBurn)

Kristina Kratochvilová 29.01.2025

Seskupení cestovatelů z celého světa uprostřed jihoafrické pouště vlnících se v rytmech elektronické hudby může působit jako elitářský, nemravný, drogový večírek.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Cepín v hlavě (Kid A Mnesia)

Štěpán Šanda 28.01.2025

Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace