Články / Sloupky/Blogy

Osm důvodů k návštěvě osmidenních Folkových prázdnin

Osm důvodů k návštěvě osmidenních Folkových prázdnin

Anna Mašátová | Články / Sloupky/Blogy | 28.07.2013

Dvacátý osmý ročník za námi, za necelý rok tu máme další. Proč zařadit do letního festivalového diáře právě město nad Oslavou?

  1. Vyvolává ve vás slovo „folkový“ kopřivku a automaticky vám před očima probleskne čutora a ešus? Zbytečný strach. Slovo „folk“ v tomto případě označuje lidovou hudbu, na festivalu si však podávají ruce world music s rockem a platí snad jen jediné pravidlo: pečlivý a odvážný výběr toho nejlepšího ze současné české a zahraniční scény. Ne nadarmo se traduje, že na Folkovkách si dává folk prázdniny.

  2. Na festival se samozřejmě většinou vydáváte kvůli lákavým jménům vystupujících na plakátech. Osmadvacet ročníků se může pochlubit jmény jako Iva Bittová, Markéta Irglová, Hradišťan, Radůza nebo Vltava, ze zahraničních pak Hazmat Modine, Mercedes Peón, Waterson: Carthy, Mari Boine, Iarla O'Lionárd, Glen Hansard, Habib Koité... a stovky dalších. Ostatně Náměšť nad Oslavou je vůbec fascinující, co se koncertů týče. Stačilo se letos podívat na výstavu prastarých plakátů a zjistili jste, že po zdejší dlažbě kráčel i Woody Guthrie či Youssou N'Dour... A když už máme za sebou Colours of Ostrava, není k zahození připomenout, že Amparo Sánchez, Sam Lee či v minulém roce Shtetl Superstars vyrazili z Ostravy právě na Folkovky.

  3. Co dělat v pětitisícovém městě osm dní? Hlavní program sice začíná až v podvečer, nudy se ale obávat nemusíte. Už od rána probíhají výtvarné díly a workshopy s účinkujícími, kolokvium, přednášky, odpoledne se v kapli sv. Anny odehrávají koncerty českých projektů. Náměšť nad Oslavou nabízí i turistické vyžití – můžete si dát prohlídku renesančního zámku a zajímavých historických objektů. Lenoši mohou trávit den na vzorně udržovaných březích Oslavy či cachtáním v jejím korytě, případně posedět v jedné z kaváren na náměstí. Nemluvě o výstavách v rámci festivalu. Jen u řeky si dejte pozor, kde roztahujete deku. Hned za barokním mostem se nachází jatka, pohled na mrtvou krávu den rozhodně nevylepší.

  4. Oheň, táborák, camp fire. Nejlepší lidský vynález, kvůli kterému se vyplatí přijet i jen na pár hodin. Organizátoři, vystupující a návštěvníci se sejdou po skončení oficiálního programu každou noc právě u plamenů. Zpívá se, hraje se, pije se, povídá se... Pravděpodobně největší zážitky festivalu vznikají právě tady.

  5. Na Folkových prázdninách se můžete i vzdělat. Buď na dvoudenním mezinárodním kolokviu zaměřeném na lidovou, folkovou a etnickou hudbu a world music, nebo na denních odpoledních přednáškách. Přednášejícími jsou ti nejpovolanější z povolaných – Petr Dorůžka, Milan Tesař, Jiří Moravčík, Pavel Klusák a mnozí další.

  6. Místo. Zámecké nádvoří přestalo kapacitně dostačovat, hraje se tedy v zámeckém parku nebo v kapli sv. Anny, za deště v jízdárně. Anebo kdekoliv je místo a nálada.

  7. Slušná je nabídka ubytování – ať již rádi kempujete, nebo ne. Cena za kemp je 30 kaček za osobu na den, pro rodiče s dětmi je dokonce zařízeno hlídání po dobu večerního programu. Ostatní mohou využít ubytovny, pensiony a hotely.

  8. Doprava. Z Brna kousek, z Prahy dále, ale vcelku pohodlná cesta. Autobusem nebo vlakem několikrát denně, auto je kde zaparkovat, pokud jste vytrvalci, jistě vede do Náměště pěkná turistická stezka.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

5 zimních písniček pro tichou noc podle Full Moonu

redakce 22.12.2024

Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.

Šejkr #145: Peříčka

Michal Pařízek 13.12.2024

Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.

Proč je jetel špatným křesťanem? Protože si nepřeje být spasen. (Gurumánie)

Minka Dočkalová 12.12.2024

Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.

Preview: Le Guess Who? 2024

Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024

Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.

Šejkr #140: V obraze

Michal Pařízek 04.10.2024

Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.

Šejkr #139: „I’m sure we’re not the only ones“

Michal Pařízek 20.09.2024

Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…

Šejkr #138: Prsten

Michal Pařízek 06.09.2024

Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…

Tak daleko, tak blízko: Mario „Dust“ La Porta (Psychopathic Romantics)

redakce 29.08.2024

Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.

Šejkr #137: V přízemí

Michal Pařízek 23.08.2024

Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.

Válová a Janáček, abstrakce na třetí

Veronika Mrázková 13.08.2024

Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace