Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 04.12.2017
Měli jsme tu pár retro výletů a jeden žánrový speciál. Nyní se pojďme podívat opět zpět do století nového. Osm čerstvě natočených kousků přímo do namražené sklenice horké současnosti. Některý budou silný a hořký, jiný lehce osvěžující. Každopádně nás omámí, stejně jako 8 ½ ženy nebo 9 ½ týdne.
Lump200 – La Mond (Before the Moon, self-released, 2017)
Tito němečtí elektronici znějí jak pohrobci Bowieho poslední desky Blackstar. Kratičký audiovizuální výlet na měsíc a zpět. Měsíc i v názvu desky. Měsíc nás kolébá, měsíc na měsíci, měsíční lumpové, měsíční hroudy, hroudy lumpů, lumpy hrud a hrudní oompa lumpy.
The Besnard Lakes – The Plain Moon (A Coliseum Complex Museum, Jagjaguwar, 2016)
Psychedeličtí indie Kanaďani to valej ve stopách Pixies a Sonic Youth. Řvavé kytary kombinované s ňufáckými, vysoko posazenými zpěvy nového století. Energie vymačkaná z čerstvě natrhaných plodů. Vydává Jagjaguwar, který stojí za Foxygen, Bon Iver nebo Dinosaur Jr. a v jehož análech má prsty Secretly Canadian. Záruka neočekávaného zážitku.
Deru – Shine on Harvest Moon (1979: Remixed, Digital Release, 2016)
Deru je ambient. Deru je ze stejnýho roku jako já. Možná proto mnou tak rezonuje. 1979 je zatavená vzpomínka na letní odpoledne, který se skrz červánky přehouplo do noci, a ty sis nevzal mikinu. 1979 je nálada vyrytá do drážek vinylu. Je to koncept, ve kterým se můžeš vykoupat jako v nočnim jezeru Deru. Originální deska 1979 vychází na labelu Friends on Friends, zatímco remixový bonus jen jako digitální release.
Thiago Pethit – Moon (Estrela Decadente, Tratore, 2012)
Taková kopírka My Moon, My Man od Feist. Jinak mladý pop, ale body za french feeling a nahatej videoklip by mohl posbírat. Srdce se mění s měsícem.
Toe – Two Moons (For Long Tommorow, Machu Picchu Industrias, 2009)
Tahle táhle sáhodlouhá instrumentální pohodička s nervózním bubeníkem je v zásadě čímsi neslýchaným. Mohl by to být postrock, ale na to jsou bicí moc jazzové a kytara příliš klasicky akustická a konkrétní. Buď ztrácim vkus, anebo je to fakt dobrý.
Gregory Alan Isakov – That Moon Song (This Empty Northern Hemisphere, self-released, 2009)
Emerický, zasněně zoufalý country, a to zoufalství bude asi pramenit z Ruska, řekl bych. Inu, ruská duše je rozlehlá a neutěšená stejně jako jejich krajina. Ale když žeru Calexico, můžu ulítnout i na tomhle.
Evan McHugh – Serenade to the Moon (From the Second Chair, self-released, 2007)
Romantická kytara a hlásek jako ze Zrní konipásek. Měsíční pohoda a atmosféra osamělých nocí.
The Cat Empire – Sunny Moon (So Many Nights, EMI, 2007)
Popíček s ultrahymnickou žesťovou vyhrávkou a následným sólem. Vždy jsem snil o kočičím impériu! O mase chlupatých tělíček valících se přes horizont, jež převezme vládu nad světem a nastane kočičí věk.
Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.
Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024
Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.
Michal Pařízek 04.10.2024
Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.
Michal Pařízek 20.09.2024
Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…
Michal Pařízek 06.09.2024
Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…
redakce 29.08.2024
Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.
Michal Pařízek 23.08.2024
Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.
Veronika Mrázková 13.08.2024
Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.
redakce 13.08.2024
Letošní Brutal Assault je za námi a vypadá to na jeden z nejvýživnějších ročníků vůbec. A to nejen podle našich vyndaných reportérů.
Michal Pařízek 09.08.2024
Rozhovor s Nubyou Garcia jsem dělal před pár lety, bylo to uprostřed covidu a bylo to tím poznamenané, ale už tehdy to bylo milé...
Michal Pařízek 26.07.2024
Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.