Články / Reporty

Therapy? Fucking Noise aneb James Joyce Is Fucking My Sister

Therapy? Fucking Noise aneb James Joyce Is Fucking My Sister

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 25.01.2016

A nešlo by to, prosím, bez předkapel? Já si klidně připlatím.

Pražští Dirty Blondes doplatili na úděl předkapel = poloprázdný sál a příšerný zvuk. O co hůře šlo uchem rozeznat, co se děje na pódiu, o to více to bylo nahlas. Už hodně dlouho jsem neslyšel takovou zvukovou nepodařeninu, takže veškeré nasazení kapely přišlo vniveč, asi jako ve scénce Na samotě u lesa.

Proč Flesh Roxon předskakovali Therapy? Kromě peněz, které za to zaplatili, mě jiný důvod nenapadá. Jejich set byl profesionální, žel působil příliš studeně, pozérsky a namachrovaně, slova díků a radosti, že mohou hrát v Praze a před Therapy?, byly příliš hrané. Spíš než do Rock Café by mi štymovali do estrád typu Ein Kessel Buntes. Oproti Dirty Blondes měli více diváků v sále, mnohokrát lepší zvuk, delší set, ale co se týče výsledného dojmu i ohlasu v sále, tak je neporazili. Skoro všechny skladby měly skvělý rozjezd, ale pak to nějak zdechlo a vytratilo se do ztracena. Tak trochu jako sestřih nepovedených záběrů z filmů pro pány. Ztráta času. Kdybych nestál na místě s dobrým zvukem i výhledem a nechtěl o něj na Therapy? přijít, část setu jsem trávil na baru. Zaspali chlapci dobu, nebo to měl být pokus o retro? Tenhle žvýkačkový pop-punk si příště rád odpustím.

Therapy? jsem poprvé viděl začátkem července 1994 v Tam Tam Rock Club Prague, který býval v polovině devadesátých let v prvním patře Slovanského domu. Co se od té doby změnilo? Basák Michael méně vlasů a více vousů, zato Andy se za těch dvacet let vůbec nezměnil - pořád charisma pohádkového čerta v myslivecké uniformě. Jsem rád, že se na posledních albech vrátili ke svým počátkům, alba po Infernal Love mě tak moc neinteresují.

Kromě novinek z aktuální desky se většina setlistu rekrutovala z nejstarších nahrávek, tedy Infernal Love a dál. K dokonalosti chyběla pouze Opal Mantra (a Die Like A Mother Fucker). Aby to nebylo pořád stejné, hudebníci si to trošku ozvláštňují výpůjčkami od kolegů nebo narážkami na ikonické songy (Break on Through nebo Ziggy Stardust); převzatou Isolation (Joe Division) pak považuju za jednu z nejlepších předělávek vůbec. Jak je známo z dřívějších koncertů, YouTube nebo živáků, nechávají Therapy? část zpěvu na divácích, takže jsme si z plna hrdla zapěli Happy People Have No Stories (Stories) nebo James Joyce Is Fucking My Sister (Potato Junkie).

Po sedmdesáti minutách odešli Therapy? z pódia, aby se nechali vytleskat na dvacetiminutový přídavek, který zakončili fórkem z konce alba Troublegum. Zvuk byl dobrý, hutný, transparentní, hlasitost odpovídající, jen vokály basisty McKeegana mohly být hlasitější. Neuvěřitelné nasazení po celou dobu koncertu, žádné zbytečné pauzy. Mělo to drajv, spád a nepochybujte, že se našel nejeden pódiový skokan. Co dodat? Letos nejlépe utracené peníze.

Info

Therapy (uk) + Flesh Roxon (fin) + Dirty Blonde
Rock Café Praha, 22. 1. 2016

Setlist:
Still Hurts, Isolation, Die Laughing, Idiot Cousin, Turn, Torment Sorrow Misery Strife, Deathstimate, Stories, Words Fail Me, Misery, Helpless Still Lost, Trigger Inside, Tides, Insecurity, Nausea, Teethgrinder, Potato Junkie, Screamager.
Přídavek: Diane, Unbeliever, Meat Abstract, Knives, Nowhere.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace