Články / Reporty

Nechceme přece zabít trombonistu, nebo ano?

Nechceme přece zabít trombonistu, nebo ano?

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 06.03.2013

Směska hudebních stylů, o které se Firewater opírají, mě trochu děsila. Něco mám rád (punk, klezmer), něco snesu (world music, salsa, mambo) a něco vysloveně nesnáším (ska). Doufal jsem, že toho skáčka nebude moc a zvukař z toho nenavaří eintopf nebo dort pejska a kočičky. Stejnětak jsem doufal, že si vezou vlastního zvukaře; nevím proč, ale až na pár výjimek to u nás vlastními silami neumíme – bývá to slušné, dobré, ale proč ne výborné?

Některé skladby Firewater se mi líbí, něco jsem znal už z dřívějška (asi z rádia?), někde mě zaujal třeba jen motiv nebo riff, který jsem v rychlosti naposlouchal z ukázek na iTunes. Ska, to je asi od slovesa SKÁkat, ne? Budu se muset držet někde vzadu, abych nemusel na ska skákat. To jsem naposledy dělal asi před čtyřmi lety na koncertě Biohazard v Abatonu a málem dopadl jako ten nešťastník z koncertu Lamb of God.

Náštěva Rock Café byla moje premiérová. Na zvukovou izolaci bylo evidentně vynaloženo dost peněz, žel nezbylo na vzduchotechniku, takže i když jsem neviděl mnoho kouřících, oblečení mi smrdělo jako po víkendu tráveném v hospůdce páté cenové skupiny. Nejsem militantní nekuřák, ale proč, ksakru, musím smrdět? A když s rostoucími cenami cigaret klesá i kvalita toho, co lidé pálí, už ani to pasivní kouření není požitek jako kdysi... Kouřilo se všude (a nejparadoxněji i v zákulisí), přestože trombonista ústy frontmana Toda A několikrát poprosil, aby si lidé nechali cigaretu na později. „You don’t want to kill the trombonist, do ya?“

Začalo se krátce po deváté a informace nelhala: naživo jsou Firewater opravdu skvělí. A dokonce zvuk byl dobrý! Zprvu se mi zdál tišší, ale zvukař logicky a správně během koncertu pomalu přidával na hlasitosti. Zpěvu bylo dobře rozumět – i neangličtináři zachytli a porozuměli mnohým slovům. Kdybych byl pánem šavlí, přidal bych na trombonu, více to mohlo cinkat a naopak bych lehoulince ubral zpěvu, ale jen pro místo, kde jsem stál. Jinde to mohlo být jinak a lékárenské dovažování by bylo na nic. Setlist by ze mě, bohužel, nedostala ani CIA na Guantanámu. Něco jsem poznal podle názvu, něco si dokonce zapamatoval: A Little Revolution, Feeling No Pain, This Is My Life. A spousta skáčka.

Sál nebyl přeplněný, takže kdo chtěl, mohl si pod pódiem pohodlně zaSKÁkat a zazpívat nebo zařvat. Kdo ne, mohl si ve střední části jen poposkočit a vlnit se do rytmu, vzadu postávat nebo popocházet a v klidu popíjet. Poslední dobou raději chodím na koncerty, kde se může sedět nebo se na festiválcích procházet a povalovat se – stát na místě hodinu nebo déle je vražda pro kolena i záda. Sám od půlky koncertu trpím, těším se na konec a vůbec si to neužiju. Ale Firewater jsem si užil, i když hráli odhadem solidní hodinku a půl, ale na (druhý) přídavek se zlákat nenechali. Místo toho vzali na jednu z posledních písniček na pódium několik diváků, aby si s nimi zatancovali.

Merchandise kapely opět bída! Tentokrát bylo na prodej, až po koncertě, jen pár kousků cédéček (za 300 Kč) a elpíček (za 400 Kč), navíc jen poslední titul International Orange! Ale i když jsem několikrát psal, že desku bych si nekoupil, nepřepálil a dokonce ani nestáhl, neodolal jsem a jeden asfaltový kotouč stejně zakoupil. Nejsem nemocný?

Info

Firewater (usa)
úterý 5. března 2013
Rock Café, Praha

foto (c) Yoselito Tagarao 2012

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace