Články / Offtopic / / Soundtrax

Ave Caesar! (Dawn of the Planet of the Apes)

Ave Caesar! (Dawn of the Planet of the Apes)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Soundtrax | 31.08.2014

Někde ve vesmíru přece musí být něco lepšího, než je člověk. (George Taylor)

Úsvit planety opic přináší na blockbuster až překvapivě inteligentní dialogy a děj neurážející lidskou (nebo opičí) inteligenci. Deset zim po vypuknutí nákazy bojuje zdecimovaná lidská populace o přežití v ruinách bývalého San Franciska. Setkání s opicemi nedopadne nejlépe a chybná rozhodnutí na obou stranách vhání dva kmeny vstříc konfliktu, který, jak víme, lidská rasa prohrála. Caesarův příběh pokračuje, společnost se rozvíjí a formují se první zákony. Pozlátko prvotřídních triků a opičích hereckých výkonů slouží vyprávění o jemných rozdílech dvou ras, jejich spolupráci i konfliktech. Když pak vypuknou první potyčky, mají mnohem větší váhu, protože charaktery, kterých se týkají, jsou živé. Opice, mluvící opice vypadají ještě reálněji než kdykoliv předtím.

Napříč historií podbarvovala všechny zásadní Planety opic výjimečná hudba od skvělých skladatelů. Během legendární scény Hestonova zjištění z roku 1968 burácel Jerry Goldsmith, svérázný Burtonův remake komponoval Danny Elfman a restart série Zrození planety opic měl na svědomí Patrick Doyle. Oskarový skladatel Michael Giacchino, který převzal otěže v Úsvitu planety opic, je žákem klasické školy a ze jmenovaných je nejblíže právě Goldsmithovi, stylem často i odkazuje na jeho původní soundtrack. S režisérem Mattem Reevesem už spolupracoval na sci-fi Cloverfield nebo nebo netradiční upířině Let Me In.

Klavírně smyčcová kompozice s nezanedbatelným množstvím žesťů a dřevěných dechů je plná emocí a silných momentů. Pro zvýraznění primátů využívá Giacchino především perkuse a metalofony v neobvyklém, až netradičně ponurém aranžmá. Na druhou stranu je tematicky až příliš blízký seriálu Ztraceni nebo Abramsově Star Treku. Popravdě řečeno, hlavní téma (The Great Ape Processional) jako by z ucha vypadlo hudbě k závěrečným titulkům snímku Super 8, ale nic to nemění na jeho propracovanosti a emocionální hloubce. Kdykoliv se rozezní a Caesar zamyšleně hledí do kamery, chloupky se ježí rozkoší nad dokonalou kompozicí. Také je pravdou, že ve filmu hudba působí prostě lépe. Placka sama o sobě nedokáže vyprávět příběh a některé části jsou až příliš zaměnitelné. Hlavně v první polovině. Nejpůsobivějším prvkem jsou citace Ligetiho Requiem for Soprano (letos už jde o druhý případ, viz Godzilla) a scéna koordinovaného opičího lovu (Look Who's Stalking, The Lost City of Chimpanzee) je díky němu ještě mrazivější. Neuhlazené tóny rohů (Close Encounters of the Furred Kind) podbarvují první setkání opic s lidmi a stejně jako Goldsmith vzal Giacchino hráčům nátrubky - výsledek je velice působivý. Určitě stojí za zmínku, že poslední skladbu (Ain’t That A Stinger) napsal Giacchinův devítiletý synátor Griffith.

Bez úchvatné vizuální stránky hudba Úsvitu planety opic nefunguje tak dobře. Nabízí silné momenty a sebevědomé xylofonové/bicí party (závěr Along Simian Lines), které na posluchače valí ve vlnách sílu opičí rasy. Lidé dostávají mnohem méně prostoru, tematicky nejsou tak zajímaví. Soundtrack místy ztrácí sílu a hluchých míst, kdy Giacchino jen podbarvuje konverzaci, je příliš mnoho. Je to skladatel silný ve velkých orchestrálních tématech a tichá, klidná místa tolik neumí. Jsou dobré, ale ne skvělé. Stále ovšem platí, že i ve svých nejslabších chvilkách je lepší než drtivá většina dnešních rádoby skladatelů.

Info

Michael Giacchino - Dawn of the Planet of the Apes OST (Sony Classical, 2014)
www.michaelgiacchinomusic.com/soundtracks/dawn-of-apes.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze 10.09.2016

Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu.

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 29.11.2015

V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 31.05.2015

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Může robot milovat člověka?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace