prof. Neutrino | Články / Recenze | 08.05.2021
EP Ediacaran je nahrávka české techno DJky, audiovizuální umělkyně a promotérky Lenky Kocisovové, usazené v Berlíně, která tvoří převážně pod aliasem Akkamiau. Projekt vznikl v době koronavirové karantény při chvílích vnitřního usebrání a byl inspirován knihou Other Minds: The Octopus, the Sea, and the Deep Origins of Consciousness od filozofa vědy Petera Godfrey-Smithe.
Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let, kdy ještě nedocházelo k devastaci ekosystému planety a oceány žily svým nekomplikovaným a téměř neměnným životem. Paleontologové pro tuto biotu vytvořili termín „zahrada Ediacara“, aby vyjádřili atmosféru, jež během tohoto evolučního období převládala. Slovy autorky: „Mírový čas zaměřený na dění v tomto mikrokosmu se proměnil v přání znovu navštívit zdánlivě mírumilovný svět před kambrickou explozí."
Samotná hudba proplouvá ve vodách plastikmanovského electro minimalu a při troše fantazie může dobře fungovat i jako alternativní soundtrack k filmu Cesta do pravěku slavného režiséra filmů pro mládež Karla Zemana. I když se zdánlivě jedná o žánrový počin, vydaný u prestižního amerického labelu Detroit Underground, je dobré poslouchat bedlivě. Za zástěnou technologických brumů v režii semimodulárního syntezátoru Grandmother Moog nalezneme v kontrapunktu i čistě přírodní zvuky. Osobně bych si ediakarskou atmosféru dokázal představit v ambientnějším duchu, přesto je nové EP důstojným pokračováním debutového EP Interjections z roku 2019.
Vizuálně Ediacaran doplňují dva videoklipy, které zaznamenávají performanci jedné z členek berlínské taneční skupiny Collapsetofraction, s nimiž Akkamiau chystá živý projekt pod názvem Voltage. Otázkou je, kdy konečně kultura dostane zelenou a vydá se opět z virtuálu do terénu. Mezitím si můžete pustit třeba právě tohleto „prehistorické“ intermezzo.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.