Jakub Koumar | Články / Recenze | 28.01.2015
Dualita je v historii lidstva mystický prvek, k němuž se obraceli filozofové snad všech věků. Irský hudební experimentátor Ian Fleming aka Lunacybot dualitu pozoruje ve zvucích. Nehledá ale jednotu složek, jak by se mohlo zdát, jeho hudba ukazuje na zdánlivou (ne)důležitost každé z nich.
Hned u několika skladeb je patrná stejná inspirace jako u desky AM z pera The Agromaniac. Jelikož obě desky vyšly krátce po sobě pod hlavičkou labelu Ressonus, je to věc přinejmenším podezřelá, notabene když stejně jako Agromaniac pracuje s kontrasty akustických a elektronických prvků.
AM neznamená jen převzetí názvu nestvůrného počítače z Ellisonovy povídky, je to jazyková hříčka. Anglický překlad jedné z nejslavnějších vět: „Cogito ergo sum“ totiž končí úplně stejně. Flemingova koncepce je mistrovská hra - význam Descarta působí jako prázdná fráze do doby, než objevíte souvislost s povídkou I Have No Mouth and I Must Scream. Dvě odlišné a zároveň koexistující entity jsou Flemingovou variací na Descartův dualismus res extensa a res cogitans.
Res Extensa
Cogito ergo sum je rozlehlé a „hmotné“ album. Zvukové návaly jsou neústupné, jsou v každém koutku, nedá se jim uniknout, vnutí vám váhu vlastních pocitů. Pod ní se budete hrbit, kroutit a snažit se ji setřást, ale nebude to nic platné, uši naplněné po okraj, a až ucítíte zvuk stékající po tvářích, bude to jako uvědomění si existence uprostřed odrážejícího se pískání, hučení a vrnění.
Res Cogitans
Proces myšlení, duše, idea – to je hluboká znalost glitche. Základem myšlenky je nestálost a nestálost je odchylka. Odchylkou je chyba. Chyba je estetická hodnota. Vše do sebe zapadá, ze všech noise/ambientních ploch vylézá zrnění a ťukot. Prostrkuje tenké prsty i skrz roztěkaný a excentrický rytmus, který neudává pouze tempo, ale přináší i emoce. Objevuje se a mizí, chvíli mašíruje v nekonečnu, v němž se ztrácí jeho dupot, pak utichne a mění se ve splašené klopýtání podpořené zrychleným dechem. Jako postava ztracená ve světě, kde může očekávat cokoli.
Podstatou celé práce není konfrontace a sjednocení dvou světů, jak je tomu u jiné desky ze stejné stáje – AM. Je to dilema. Stejně jako Descartes hledal souvztažnost mezi tělem a duší, Lunacybot přemítá, jak se jeho zvukové světy ovlivňují. To, co se zdá ze začátku jako podpůrné, vylézá na povrch a získává dominanci. Z ambientu je noise, z glitche hlas, z dunění groove, jako by vždy to okolní dokázalo získat převahu. Spektralismus ad absurdum.
Lunacybot - Cogito Ergo Sum (Ressonus, 2014)
www.ressonus.bandcamp.com/album/cogito-ergo-sum
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.