Tomáš Kaňka | Články / Recenze | 11.10.2017
Otreborova blackmetalová zahrádka rok po vydání EP splitka (Botanist, Oskoreien – EP 3: Green Metal / Deterministic Chaos) opět ožívá. Tentokrát je na ní však rušněji. Není to jen Otrebor, ale hned celá družina kolem Botanist, která za přípravami nového alba stojí. Proto změny ve vokální složce, proto zmínka o kolektivu v podnázvu. Collective: The Shape of He to Come.
Botanist nicméně drží nastolenou tvář a zvukově zůstávají jasně identifikovatelní. I novinkový přírůstek těží ze zcela unikátního přístupu, co se týče black metalu: cimbály místo kytar, zelená místo černi, kytička místo pentagramu. Botanist přitom nerezignují na žánrovou špinavost, a třebaže novější dílky nejsou již natolik syrové jako jejich předchůdci, kapela zbytečně nekrásní.
Kolektiv zahradníků se snaží být pestrý, neopakuje se únavná šablonovitost několika písní dlouhohrajícího předchůdce (VI: Flora, 2014). Botanist si pomáhají žánrovými přesahy, slušně pracují se změnami temp a nálad. Setkat se můžeme jak s poklidnými pasážemi se sbory, tak se sypačkami, jež tradičně doprovází nervní vokál řídícího pěstitele.
Vrcholy přicházejí se sborovými nápěvy – kapela jich užívá se střídmostí, tak, aby se vyhnula nadměrné pompéznosti. Hůř bývá ve společnosti čistého black metalu. Ten se nejednou drží tápavých melodických linek cimbálů, triviální rytmiky, a nedokáže tak zvukově bohatším momentům adekvátně sekundovat.
Druhým problémem je občasná nesourodost materiálu. Jde především o dvě nejkratší, veskrze poklidné skladby (intro a intermezzo), které působí v rámci celku nevýrazně a zbytečně odpočinkově. Ve chvíli, kdy se klid a zuřivost setkávají na ploše jedné ze tří desetiminutovek, je hned veseleji. Tady Botanist umí.
Touhy vyvíjet se a zároveň neopustit originální hudební vizi si samozřejmě cením. Botanist mám však nadále zafixované jako ty, u nichž bývá nástrojová zajímavost podpořena adekvátní skladatelskou silou jen místy. Podobně, jako tomu je na ploše letošní kolektivní práce.
Botanist - Collective: The Shape of He to Come (Avantgarde Music, 2017)
www.avantgardemusic.bandcamp.com/album/collective-the-shape-of-he-to-come
Live: Botanist (us)
Support: Tengri
11. 10. 2017 19:00
Eternia Smíchov, Praha
www.facebook.com/events/249124992261727
www.facebook.com/eterniasmichov
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.