Články / Recenze

Curtis Harding jako genový řetězec Detroitu

Curtis Harding jako genový řetězec Detroitu

Michal Pařízek | Články / Recenze | 11.12.2014

Fuzzland, část programu festivalu Le Guess Who?, věnovaná divokým zkresleným kytarám a garážovému roku, měla svůj vrchol v sobotu - Benjamin Booker, Curtis Harding a King Tuff pěkně v řadě za sebou. Zájem ovšem daleko přesahoval možnosti klubu EKKO. Sobotní večer sice patřil hlavně Swans v hlavním sále, ale Fuzzland hlásil taky totálně vyprodáno. Druhý den mi lidi z vedení festivalu říkali, že jednoduše neodhadli zájem, album Soul Power Curtise Hardinga vyšlo v Holandsku pouhé dva týdny před festivalem a okamžitě se stalo hitem. A zdaleka nejen tam.

Curtis Harding si pro svoje debutové album nemohl vybrat lepší název. Soul music patrně z módy nikdy nevyjde a její sílu znovu (pokolikáté už?) potvrzuje debut Curtise Hardinga, ale třeba i zmíněného Benjamina Bookera. Harding nijak nekopíruje slavné idoly, k žánrovým schématům přistupuje s osvěžující lehkostí a zdravou arogancí. Soul Power je barevná a hravá sbírka, ryčné soulové balady doplňují vypjatá bluesová sóla nebo divoké funky jako ze sedmdesátých let. Bravurní vyhrávku na akustickou kytaru snadno vystřídá těžký hardrockový spodek, aby následující song směřoval rovnou k drze lascivnímu rock’n’rollovému zvuku, kterým stále udivuje Dan Sartain. Chcete country, r’n’b nebo disco? Směle do kola!

Právě s Danem Sartainem má Curtis Harding hodně společného, podobně jako on se obrací hluboko do minulosti americké hudby a s nečekanou lehkostí ji přetváří k současnému obrazu. V záloze má rodové dispozice od matky, která zpívala gospely v evangelickém sboru, v muzikantském životopisu zas punkové spolky, angažmá ve sboru CeeLo Greena (Gnarls Barkley) nebo společnou kapelu Night Sun s Colem Alexanderem (The Black Lips). Detroitské kořeny se rovněž nezapřou, efekt Tamla Motown je pevně vepsán v genovém řetězci, stejně jako hrubozrnné blues Teda Nugenta a přímočarost The Stooges. Soul Power je sbírkou dvanácti hitů, které jsou nejsilnější pohromadě. Snadno lze najít výrazné skladby – Keep on Shining, Heaven's On the Other Side, I Don't Wanna Go Home nebo I Need a Friend, ale v podstatě bychom mohli vyjmenovat celý tucet.

Fanoušci The Black Keys by tohle album určitě neměli minout, Curtis Harding nedávno absolvoval americké turné s Jackem Whitem, žádné náhody. Stometrová fronta před klubem EKKO v Utrechtu hovořila jednoznačně, za téměř patnáct minut jsme se posunuli asi o metr a půl, nemělo to žádný smysl. Zpoza oken duněl ostrý rockový sound, pár lidí si zpívalo i ve frontě, tohle byla zatracená škoda. Debut Curtise Hardinga vyšel letos v květnu na pověstné značce Burger Records, její agenti mají pověstný nos. Ale možná ani oni netušili, jak strmý bude vzestup před pár měsíci ještě téměř neznámého mladíka. Spravedlnost existuje.

Info

Curtis Harding – Soul Power (Burger Records/ ANTI-, 2014)
www.curtisharding.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Nádej prázdnych tiel (Vojtik)

Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025

Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Cepín v hlavě (Kid A Mnesia)

Štěpán Šanda 28.01.2025

Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Poslední zvonění aneb Život Vernona Subutexe

Michal Pařízek 28.01.2025

Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: „Byly jsme holky a byly jsme trochu divné…“ aneb Holky v punku

Radim Kopáč 27.01.2025

Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace