Články / Recenze

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Dvě mysli spojené v jednu (Bratři)

Tomáš Hladký | Články / Recenze | 25.12.2021

Elektronický projekt Bratři, za nímž stojí dvojčata Jiří a Ondřej Veselí, funguje od roku 2016. O rok později debutoval EP Monster, vydal několik singlů a dostal se do finále soutěže Music Moves Europe Talent Awards. V září přišel s debutovým, energií překypujícím albem Two Minds, které svižně střídá chytlavé techno-popové tracky.

Oproti předešlé tvorbě, která byla orientována popověji, je deska Two Minds temnější. Hypnotické techno skladby jsou postavené na bicích a syntezátorech, které trackům dávají barvu a výslednou podobu, míchají ambientní základy s melodickými linkami s nezaměnitelným analogovým zvukem. Bratři se nepokoušejí o žádné divoké zvukové experimenty, drží se toho, co funguje a v minulosti vždy fungovalo, což je v jejich případě ponejvíce devadesátkové techno.

Problém je, že jednotlivé skladby se od sebe příliš neodlišují a neobsahují nějaký silný, zapamatovatelný motiv. Neuškodilo by více vokálů, jak jsou slyšet například ve skladbě Running. Na stranu druhou jednoduchost a přímočarost je to, v čem tkví kouzlo nahrávky. Ta buduje náladu i atmosféru a v záplavě beatů se posluchač ztratí velice snadno.

Album Two Minds není zázrakem tuzemské elektronické scény, ale pozornost si zaslouží. Představuje poctu starému dobrému technu, stejně jakou jsou znát vlivy Depeche Mode nebo New Order, zvukově mají blízko i třeba k Jonu Hopkinsovi, kterému předskakovali v Praze. Bratři vyznávají „klasické techno“, vycházejí z jeho základů, ctí jeho sound, ale zároveň se nevydávají žádným novátorským směrem. Je to málo, nebo dost?

Info

Bratři - Two Minds (Indies Scope, 2021)
web

foto © Zuzka Bönisch

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace