Jakub Béreš | Články / Recenze | 24.07.2015
V pořadí třetí deska pražské skupiny Luno, které vévodí zpěvačka Ema Brabcová, není klasickou řadovou nahrávkou. Na Close to Silence nalezneme 14 akustických předělávek starších písní a dva bonusy v podobě coverů, Never Let Me Down Again (Depeche Mode) a Vertigo (Roe-Deer, ve kterých zpěvačka dříve působila).
Zatímco v klasické tvorbě Luno se zpěvaččin hlas čas od času schovává za kapelu, v unplugged verzi vyniká na sto procent, téměř jako by se jednalo o sólové album Brabcové a ne materiál celé formace. Jedná se o nahé, uzemněné písně, které zpívá těhotná žena, životní období členů kapely splývá s jejich tvorbou. Jestli se na nahrávku budeme dívat jako na dárek fanouškům před porodem a jedinou možnost, jak odehrát koncert, konceptu nelze nic vytknout.
Ale jiný úhel pohledu tak nadšený není. Šestnáct pomalých písní, které se od originálu mnohdy takřka neliší, představují postavené vedle sebe nekonečnou nudu. Plynou bez jakékoliv známky gradace, jediný náznak akce je ve střídmých úderech do klavíru. Převod do akustické podoby znamená i přechod z indie popu na sladký ženský pop, skladby, které slyšíme na Close to Silence, nalezneme v závěru desky každé popové zpěvačky. Zatímco ale u jiných interpretek vycházejí ploužáky z dramaturgie desky a mají svou váhu, tady působí uspávajícím dojmem už od samého začátku.
Kritika padá na výběr metody, která zastavila progres skupiny a namísto ticha ji přiblížila ke strnulosti. Kdyby Luno některé písně předělali barevněji a postavili je vedle těch akustických, mohli by vytvořit opravdu zajímavé album, které by uneslo i tu hodinu. To se ale nestalo.
Luno – Close to Silence (Indies Scope, 2015)
www.lunomusic.cz/Ema_Brabcova/LUNO.html
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.