Články / Recenze

Kde zůstal staroanglický folk? (Boduf Songs)

Kde zůstal staroanglický folk? (Boduf Songs)

Michal Pařízek | Články / Recenze | 08.12.2013

Mat Sweet je mistrem tajuplné a správně „divné“ hudby, alba Boduf Songs vždycky vycházela z klenuté tradice staroanglického folku a náladou dosahovala až někam k pohanským dobám, kdy byl Excalibur ještě pevně v kameni a na britských ostrovech po sobě házely jednotlivé kmeny kamení. Folkové melodie pokaždé doplňovalo elektronické škrundání a skřípot, čarovné beaty a samply se k lidovým motivům nečekaně dobře hodily. Ale tohle je minulostí, novinka Burnt Up on Re-Entry je jinde. Jestli to má něco společného s poměrně nečekaným přestupem k labelu Southern, není zřejmé, ale vlastně se není čemu divit. Boduf Songs byli vždycky u Kranky za ty divně divné, v téhle společnosti se budou cítit mnohem lépe.

Čarokrásné melodie zůstávají, ale najednou jako by se Mat Sweet pokoušel jemné předivo písní nahradit trochu jinými prostředky. Elektronické spodky střídmě doplňuje pár tónů elektrické kytary a klávesové plochy, tam, kde dříve přicházely cyklické řetězce melodií a vtahující mantry, tam se najednou přitvrzuje a rachotí. Skladby Boduf Songs působily vždy jako úryvky z bezčasí, mohly vlastně začít a končit kdekoliv. Nyní jde ale o tradičně vystavěné písně, které sice uvádí mlhavé droneové intro, ale vrcholy skladeb se občas ztrácejí v břitce odsekávaných riffech a noiseových soubojích. Ke slovu přichází i nečekané shoegazeové momenty, v některých chvílích se album dostává až ke space nebo krautrocku. Tahle úsporná přímočará rovina Boduf Songs sluší, stejně jako občasná přitvrzení. Třeba taková Everyone Will Let You Down in the End je rockový hit, který bude jistě jedním z koncertních středobodů.

V některých skladbách připomíná Mat Sweet jiného solitéra, Phila Elveruma a jeho Mount Eerie. Jejich skladby jsou podobně nečitelné, Sweet má možná více řekněme lidštějších momentů, dokáže se více obnažit a také udržet na uzdě. Krásný klávesový motiv, který provází píseň Long Diviner, doslova svádí k noiseovému prznění, k čemuž ovšem nedojde, a právě v tomhle napětí tkví hlavní krása písně. Boduf Songs tak mají téměř rádiovou skladbu (berte s rezervou), jednoduše krásnou a dojemnou, aniž by byť minimálně uhnuli z nastaveného směru. Podobné je to s celým albem, Matův šeptaný vokál má stále velkou sílu a jeho melodie zprůzračněly, vyrostly. Burnt Up on Re-Entry je silné album. A pokud některá alba Boduf Songs působila studeně, jako studiová záležitost, novinka je živá. A o to možná přístupnější.

Info

Boduf Songs - Burnt Up on Re-Entry (Southern, 2013)

http://www.bodufsongs.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Nádej prázdnych tiel (Vojtik)

Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025

Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Cepín v hlavě (Kid A Mnesia)

Štěpán Šanda 28.01.2025

Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Poslední zvonění aneb Život Vernona Subutexe

Michal Pařízek 28.01.2025

Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: „Byly jsme holky a byly jsme trochu divné…“ aneb Holky v punku

Radim Kopáč 27.01.2025

Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace