Články / Recenze

Kyklos Galaktikos jako lovci mezer

Kyklos Galaktikos jako lovci mezer

Jakub Šíma | Články / Recenze | 04.04.2016

Poslední dobou mám dojem, že rap v Čechách konečně dospěl. Ne snad že by získal fanouškovskou základnu nebo zavedené interprety – obojí už dávno má. Ale konečně se našli hudebníci, kteří se s ním nebojí experimentovat a bez zbytečného respektu prozkoumávají nové hudební terény. Za malou renesancí stojí kromě dnes již obligátních WWW především kruhy různě sepnuté s divadelním prostředím. Takto vody čeřila debutová deska Kyklos Galaktikos Osa dobra, nedávno pak následovali Mutanti hledající východisko se svým sebraným materiálem a vynechat nelze ani setrvale zběsilý Edoshův Kurník. Všechny tyto kapely sice mají v základu rapové dědictví, ale minimálně stejnou měrou jej neustále překračují a dovádějí do míst, kam tradiční zástupci žánru většinou ani nedohlédnou. Není pak s podivem, že i jejich fanoušci se rekrutují spíše z řad otevřenějších posluchačů a zaťatí rovnokšiltovkáři o jejich existenci nemají ani tušení.

Novinka Mezi lovci mezer představuje anabázi do dosud neprozkoumaných vod, které sice lze žánrově vymezit jako experimentální hip hop, ale velmi často mají blízko také k noisu nebo elektronice. Zůstaňme na chvilku u slova experiment, které se při přemýšlení o desce několikrát vrací. Nejprve k číslům: délka tracků se pohybuje od dvou a půl až k osmnácti minutám a poslechnout deset albových tracků vám zabere sedmdesát minut čistého času. Další důvod, proč mluvit o experimentu, je lyrická stránka. Singl Nemehlo sice připomněl WWW, ale jinak má většina slovních obratů k typltovské poetice relativně daleko. Místo ní přicházejí těžko rozklíčovatelná slovní spojení útočící především na pudovou stránku. Někdy tak působí jako jen částečně srozumitelná soustava abstraktních obrazů, jindy je třeba na smysl zcela rezignovat a poslouchat je jako zvukomalebný doplněk. Nalézt v lyrice uchopitelný význam není snadné, tím spíše dráždí k opakovaným poslechům. Při nich na vás bude vykukovat něco slovních hříček, trochu mystiky a nejspíše i několik gramů čistého nonsensu a dětských vyprávění. A zapomenout nemůžu ani na nezbytné broušení existenciálních hran.


K opakovaným poslechům nemotivují jen náznakové texty, ale také inovativní zvuk, založený na pulzující basové lince a nečekaných vpádech refrénových melodií. Občas zaslechnete Shabbazz Palaces nebo Clipping, ale inspirace desku o svébytnost neokrádá. Energií prosycené momenty se střídají s meditativními rovinami a zběsilé tempo kopáků omývá šum hlukových vln. Oproti Ose dobra obsahuje novinka více hudby, méně slov a atmosféra je sevřenější. Možná je na vině záliba v nejasném, nejednoznačném nebo neproniknutelném, ale nahrát takovou desku vyžaduje odvahu. A to se cení.

Info

Kyklos Galaktikos - Mezi lovci mezer (Polí5, 2015)
www.kyklosgalaktikos.cz

Live: 5+5 let Polí5 (Benefiční festival)
8. 4. 2016 19:00
Malostranská Beseda, Praha
www.facebook.com/events/457105317815103

Text vyšel v magazínu Full Moon #46.

foto © rionka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace