Jakub Šíma | Články / Recenze | 04.04.2016
Poslední dobou mám dojem, že rap v Čechách konečně dospěl. Ne snad že by získal fanouškovskou základnu nebo zavedené interprety – obojí už dávno má. Ale konečně se našli hudebníci, kteří se s ním nebojí experimentovat a bez zbytečného respektu prozkoumávají nové hudební terény. Za malou renesancí stojí kromě dnes již obligátních WWW především kruhy různě sepnuté s divadelním prostředím. Takto vody čeřila debutová deska Kyklos Galaktikos Osa dobra, nedávno pak následovali Mutanti hledající východisko se svým sebraným materiálem a vynechat nelze ani setrvale zběsilý Edoshův Kurník. Všechny tyto kapely sice mají v základu rapové dědictví, ale minimálně stejnou měrou jej neustále překračují a dovádějí do míst, kam tradiční zástupci žánru většinou ani nedohlédnou. Není pak s podivem, že i jejich fanoušci se rekrutují spíše z řad otevřenějších posluchačů a zaťatí rovnokšiltovkáři o jejich existenci nemají ani tušení.
Novinka Mezi lovci mezer představuje anabázi do dosud neprozkoumaných vod, které sice lze žánrově vymezit jako experimentální hip hop, ale velmi často mají blízko také k noisu nebo elektronice. Zůstaňme na chvilku u slova experiment, které se při přemýšlení o desce několikrát vrací. Nejprve k číslům: délka tracků se pohybuje od dvou a půl až k osmnácti minutám a poslechnout deset albových tracků vám zabere sedmdesát minut čistého času. Další důvod, proč mluvit o experimentu, je lyrická stránka. Singl Nemehlo sice připomněl WWW, ale jinak má většina slovních obratů k typltovské poetice relativně daleko. Místo ní přicházejí těžko rozklíčovatelná slovní spojení útočící především na pudovou stránku. Někdy tak působí jako jen částečně srozumitelná soustava abstraktních obrazů, jindy je třeba na smysl zcela rezignovat a poslouchat je jako zvukomalebný doplněk. Nalézt v lyrice uchopitelný význam není snadné, tím spíše dráždí k opakovaným poslechům. Při nich na vás bude vykukovat něco slovních hříček, trochu mystiky a nejspíše i několik gramů čistého nonsensu a dětských vyprávění. A zapomenout nemůžu ani na nezbytné broušení existenciálních hran.
K opakovaným poslechům nemotivují jen náznakové texty, ale také inovativní zvuk, založený na pulzující basové lince a nečekaných vpádech refrénových melodií. Občas zaslechnete Shabbazz Palaces nebo Clipping, ale inspirace desku o svébytnost neokrádá. Energií prosycené momenty se střídají s meditativními rovinami a zběsilé tempo kopáků omývá šum hlukových vln. Oproti Ose dobra obsahuje novinka více hudby, méně slov a atmosféra je sevřenější. Možná je na vině záliba v nejasném, nejednoznačném nebo neproniknutelném, ale nahrát takovou desku vyžaduje odvahu. A to se cení.
Kyklos Galaktikos - Mezi lovci mezer (Polí5, 2015)
www.kyklosgalaktikos.cz
Live: 5+5 let Polí5 (Benefiční festival)
8. 4. 2016 19:00
Malostranská Beseda, Praha
www.facebook.com/events/457105317815103
Text vyšel v magazínu Full Moon #46.
foto © rionka
Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025
Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.
Štěpán Šanda 28.01.2025
Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.
Michal Pařízek 28.01.2025
Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.
Radim Kopáč 27.01.2025
Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.