Články / Recenze

Má být Netsky zatracen?

Má být Netsky zatracen?

Vadim Petrov | Články / Recenze | 25.07.2016

Belgický producent Netsky přichází s obávaným třetím albem. Obávaným? Cefeida dnb si s deskou dala pěkně na čas a během opakovaného odkládání z ní vypadlo jen pár líbivých singlů, které hlad dnbláznů sotva mohly ukojit. Půjde o solidní dnb, nebo o popové blitky, jaké na nás poslední dobou chrlí Sigma? Budou muset liquidoví tanečníci nad svou láskou zlomit hůl?

Nebudou. A za tím si stojím. Netsky zná trnitou cestu, kterou si deska musí prošlapat, a do vínku jí hned zkraje dá mocný hejtrořez – flák Thunder, který jako by vypadl z jeho debutu, navíc s vokály Emeli Sandé. Pokračují známé singly Work it Out a Rio a najednou je posluchač ve čtvrtině desky, pořád neslyšel nic nového, a vlastně ho to činí spokojeným.


Potom teprve nastane čas pro nový materiál. Kdyby byl drum & bass ještě o něco lehčí a uvolněnější, než jak ho předvádí Netsky, musel by se vznést do závratných výšin a v kosmu rozptýlit v jemný plyn, po kterém by i pámbů se svatým Petrem měli héliový hlas. Možná, že právě odsud pramení klasické liquidové vokální samply. Atmosféru rozbije až TNT a oproti energické Detonate z druhého alba je spíš zklamáním. Jedná se sice o odkaz na zesnulého Prince a v jiném kontextu by asi působila dobře, v půlce nahrávky ale překáží. No, přeskočit se dá vždycky.

Následuje závěr, pasáž, do které se na jiných albech nemusíte vůbec doposlouchat, zde ale stojí za to: Stay Up With Me s ďábelskými basy skrytými v druhém dropu, uplakaná Forget What You Look Like a houseová pecka Higher, kterou se ani The Prototypes nepodařilo dnb remixem vylepšit. Nutno také zmínit Birds of Paradise s hutným breakbeatem a výraznou pasáží jak od starých Daft Punk.

Právě díky producentům, jako je Netsky, se drum & bass dostává do rádií, na multižánrové festivaly a potažmo do povědomí mas. Větší popularita žánru může vést k lecčemu a elitáři se jí budou bránit: nechť si tedy honí ega u svého crossbreed neura, posluchač s nadhledem pochopí, že Netskyho třetí album je sice pop, ale upřímný, kvalitní a vystavěný na pevných drum & bassových základech. Taková deska totiž žánru rozhodně víc dá, než vezme.

Info

Netsky – III (Sony, Hospital 2016)
www.netskymusic.com

Netsky DJ set:
Let it Roll Open Air 2016
28. - 31. 7. 2016
Letiště Milovice, Nymburk

www.facebook.com/events/529431807233230

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace