Články / Recenze

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

prof. Neutrino | Články / Recenze | 25.03.2016

OHODNOŤTE DESKU

Otázka, zda ještě stále potřebujeme triphopové legendy Massive Attack a Trickyho, nastolená Karlem Veselým v jeho recenzi na Radiu Wave, má s přihlédnutím k aktuálnímu videu Voodoo in My Blood, které stvořili společně s režisérem Ringandem Ledwigsem a současnými hiphopovými hrdiny The Young Fathers, apologetickou odpověď: „Ano, zatím ještě potřebujeme.“ Rozhodně bych Massive Attack nepodezříval, že jejich kreativita stojí pouze na hostujících interpretech. „Masivní úderka“ byla a je především dvojice producentů a ve svých skladbách za sebe většinou nechávají mluvit a zpívat jiné, jen občas přisypou i oni svou deklamační trochu do mlýna. Obvykle však stojí v pozadí coby „dirigující“ entity a nejinak je tomu i na novince Ritual Spirit. Na tu jsme sice museli čekat více jak šest let a místo dlouho slibovaného alba je to opět jen čtyřskladbové EP, někdy však méně může znamenat více.

V plejádě kategoricky imperativních jmen, s nimiž Massive Attack ve své dlouholeté kariéře vešli v umělecký styk, se mihly i protřelé mainstreamové veličiny jako Madonna nebo Sinead O’Connor. Tentokrát duo producentů vsadilo na kolaboraci s charismatickým rapperem z londýnské stáje Big Dada Roots Manuvou v úvodní Dead Editors, nadějným vokalistou Azekelem, ale překvapivě i navrátivším se bardem a jejich někdejším bristolským kolegou Trickym. S ním se na několik dekád rozkmotřili, aby se zde opět v plné síle znovu poplácali po zádech. Srovnej Take It There s někdejším geniálním hitem a „jablkem sváru“ Karmacoma. Ten vyšel jak na jejich albu Protection (1994), tak v pozměněné a éteričtější formě pod jménem Overcome na Trickyho přelomovém Maxinquaye (1995). Vedle opusu Dummy od Portishead (1994), určujících to albech triphopového diskurzu.


Souhlasím: Massive Attack na Ritual Spirit už v zásadě nic radikálně nového nepřináší, tady je však nasnadě zásadní axiomatická otázka: Nakolik je potřeba přinášet stále něco nového věčně hladovým kritikům? Vždyť často i dobře vystavěná skladba, která má příběh, atmosféru a tah na bránu může rozvibrovat vnitřní svět nejednoho posluchače víc než formálně vytříbený novotvar pro zasvěcené... Mnohá čerstvá jména adorovaná renomovanými recenzenty mají často jepičí život a mnohdy mizí i z jejich zorného úhlu dříve, než bys řekl Tricky. Projekty jako Massive Attack se znovuobjevují jednou za „uherský rok“ a patří tak ke generačnímu kánonu. Proto je jejich tvorba svým způsobem nadčasová a zároveň i „mimo dobro a zlo“.

Info

Massive Attack – Ritual Spirit (Virgin / EMI, 2016)
www.massiveattack.co.uk

Rock for People 2016
3. - 5. 7. 2016
Festivalpark, Hradec Králové
www.facebook.com/events/617421681693847
www.facebook.com/rockforpeople
www.rockforpeople.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Nádej prázdnych tiel (Vojtik)

Richard Michalik, Veronika Vagačová 30.01.2025

Po silnom debute, za ktorý si Vojtik vyslúžil ocenenie RadioHead Awards, šlo očakávať čokoľvek. Jeho odvaha a talent ukazovali hneď viacerými možnými smermi.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Cepín v hlavě (Kid A Mnesia)

Štěpán Šanda 28.01.2025

Procházka výstavou v podobě něčeho blízkého počítačové hře může dobře připomínat pandemickou osamělost. Kid A Mnesia Exhibition.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: Poslední zvonění aneb Život Vernona Subutexe

Michal Pařízek 28.01.2025

Život Vernona Subutexe je brutálním popisem společnosti rozpolcené v různých směrech, společnosti, jíž cloumají nenávistné nálady směrem k odlišným rasám, cizincům nebo prostě osobám, které nezapadají.

Nejlepší texty Full Moonu 2024: „Byly jsme holky a byly jsme trochu divné…“ aneb Holky v punku

Radim Kopáč 27.01.2025

Punk ladies made in ČSSR určitě musely být. Možná ne tak výrazné jako holky z Dybbuku, možná netvořily celou sestavu, ale každopádně tady měly své místo. Na pódiu i pod…

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace