Články / Recenze

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

Massive Attack - mimo dobro a zlo?

prof. Neutrino | Články / Recenze | 25.03.2016

OHODNOŤTE DESKU

Otázka, zda ještě stále potřebujeme triphopové legendy Massive Attack a Trickyho, nastolená Karlem Veselým v jeho recenzi na Radiu Wave, má s přihlédnutím k aktuálnímu videu Voodoo in My Blood, které stvořili společně s režisérem Ringandem Ledwigsem a současnými hiphopovými hrdiny The Young Fathers, apologetickou odpověď: „Ano, zatím ještě potřebujeme.“ Rozhodně bych Massive Attack nepodezříval, že jejich kreativita stojí pouze na hostujících interpretech. „Masivní úderka“ byla a je především dvojice producentů a ve svých skladbách za sebe většinou nechávají mluvit a zpívat jiné, jen občas přisypou i oni svou deklamační trochu do mlýna. Obvykle však stojí v pozadí coby „dirigující“ entity a nejinak je tomu i na novince Ritual Spirit. Na tu jsme sice museli čekat více jak šest let a místo dlouho slibovaného alba je to opět jen čtyřskladbové EP, někdy však méně může znamenat více.

V plejádě kategoricky imperativních jmen, s nimiž Massive Attack ve své dlouholeté kariéře vešli v umělecký styk, se mihly i protřelé mainstreamové veličiny jako Madonna nebo Sinead O’Connor. Tentokrát duo producentů vsadilo na kolaboraci s charismatickým rapperem z londýnské stáje Big Dada Roots Manuvou v úvodní Dead Editors, nadějným vokalistou Azekelem, ale překvapivě i navrátivším se bardem a jejich někdejším bristolským kolegou Trickym. S ním se na několik dekád rozkmotřili, aby se zde opět v plné síle znovu poplácali po zádech. Srovnej Take It There s někdejším geniálním hitem a „jablkem sváru“ Karmacoma. Ten vyšel jak na jejich albu Protection (1994), tak v pozměněné a éteričtější formě pod jménem Overcome na Trickyho přelomovém Maxinquaye (1995). Vedle opusu Dummy od Portishead (1994), určujících to albech triphopového diskurzu.


Souhlasím: Massive Attack na Ritual Spirit už v zásadě nic radikálně nového nepřináší, tady je však nasnadě zásadní axiomatická otázka: Nakolik je potřeba přinášet stále něco nového věčně hladovým kritikům? Vždyť často i dobře vystavěná skladba, která má příběh, atmosféru a tah na bránu může rozvibrovat vnitřní svět nejednoho posluchače víc než formálně vytříbený novotvar pro zasvěcené... Mnohá čerstvá jména adorovaná renomovanými recenzenty mají často jepičí život a mnohdy mizí i z jejich zorného úhlu dříve, než bys řekl Tricky. Projekty jako Massive Attack se znovuobjevují jednou za „uherský rok“ a patří tak ke generačnímu kánonu. Proto je jejich tvorba svým způsobem nadčasová a zároveň i „mimo dobro a zlo“.

Info

Massive Attack – Ritual Spirit (Virgin / EMI, 2016)
www.massiveattack.co.uk

Rock for People 2016
3. - 5. 7. 2016
Festivalpark, Hradec Králové
www.facebook.com/events/617421681693847
www.facebook.com/rockforpeople
www.rockforpeople.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace