Články / Recenze

Nacházet poetiku v nehostinném prostředí (Margo Cilker)

Nacházet poetiku v nehostinném prostředí (Margo Cilker)

Lucie Tlustošová | Články / Recenze | 05.02.2022

Debutová deska americké písničkářky Margo Cilker navazuje na tradici country, usazuje nás do houpacího křesla na verandě, zatímco nad volnou krajinou zapadá slunce a po prašné cestě projíždí rezivějící pick-up. Idylické záběry jižanského života ale Cilker zároveň předhazuje feministické kritice.

Během svých cest po odlehlých koutech USA a Španělska si Margo Cilker zaznamenávala své vlastní zkušenosti z nomádského způsobu života i příběhy místních. Každodenní starosti i radosti, stejně tak jako dechberoucí přírodní výjevy, pak věrně zvěčňuje na debutu Pohorylle. Díky barvitým popisům a smyslu pro detail se při poslechu ocitáme spolu s Cilker v zapadlém baru nad umolousanou sklenicí a jako antropolog sledujeme jednoduchý, ale ne triviální způsob života. Potud se americká písničkářka drží tradice country.

Ženy bývají v rámci tohoto žánru často zobrazovány ve vleku mužů, spíše reagují na situace, které vytvářejí muži, místo toho, aby byly samy aktivní. Občas se tento narativ v country ale daří překonat, jako když Wanda Jackson zpívala o pomstě ženy, kterou její muž chápal spíš jako vybavení domácnosti než jako rovnocenného partnera (My Big Iron Skillet), nebo když Dolly Parton kritizovala dvojí metr, se kterým se za stejné prohřešky odsuzují ženy a omlouvají muži (Just Because I’m a Woman). Margo Cilker na feministickou linku country navazuje, Pohorylle kritizuje venkovský prostor dominován muži, tematizuje sexuální násilí a Cilker se zamýšlí nad tím, jak by byl její život jiný, kdyby se narodila jako muž. „I wish I was my brother, I'd know what it means to have everything.“ (Brother Taxman Preacher)

Deskou zní pro country typické postupy a nástroje jako pedálová steel kytara nebo smyčce, minimalističtější instrumentál se ale v pozvolném tempu přelévá do folku. Cilker na debutu spolupracovala s písničkářkou a bubenicí Serou Cahoone. Dvojice uchopuje country předvídatelným způsobem a nepřináší výraznější inovace, spíše vychází z hudebnic jako Lucinda Williams nebo Gillian Welch. Činí tak ale promyšleně, nikoliv z nedostatku vlastního zvuku.

A Pohorylle odkazuje ještě na jednu umělkyni. Nahrávka nese jméno po rodném příjmení židovské fotografky známé jako Gerda Taro, která mimo jiné zachycovala výjevy ze španělské občanské války a dávala prostor vojačkám. Taro i Cilker rozdílným způsobem vlastně dělají to stejné, nacházejí poetiku v nehostinném prostředí a zvěčňují jindy přehlížené ženy.

Info

Margo Cilker - Pohorylle (Fluff and Gravy, 2021)
Bandcamp

foto © Matthew W Kennelly

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace