weru000 | Články / Recenze | 06.05.2020
Ren Schofield alias Container měl vždy blízko k rychlosti a skřípotu. V jeho osobité agresivní noise/techno elektronice představuje poslední, právě vydaná nahrávka s názvem Scramblers logické i osvěžující pokračování Schofieldova hudebního kontinua.
Container tentokrát volí strategii osmi tracků na modrém vinylu vydaných poprvé u ostrovního labelu Alter. S přestěhováním do Londýna upouští od alb s opakujícím se názvem LP (2011, 2012, 2015 a 2018), které vyšly pod labelem Spectrum Spools v Ohiu. To ale neznamená absolutní stylový odklon. V albu Scramblers nechává opět nekompromisně rozeznít osobitý zvukový chaos. Nový materiál, nabitý osvěžující břitkou energií vychází z jeho mnoha živých vystoupení. Dle Schofieldových slov získala nahrávka název podle malé restaurace v Rhode Island, kam chodil se svým otcem, a také podle baltimorského slangového výrazu pro druh heroinu. Scramblers tak vzdal hold špinavému i zdravému kontextu tohoto krásného slova.
Z předchozího alba zde zůstalo pár syntetických, lehce jazzových rytmických motivů s místy až drum’n’bassovým beatem, což upozorňuje na Schofieldovu schopnost čerpat z různých žánrů. Jinak se ale nahrávka Scramblers vyznačuje, možná více než kdy dříve, zvukovými návaly naštvanosti, cynické radosti, a hlavně masivním proudem energie. Ve skladbě Mottle je hudební ztřeštěnost zjemněná v pozadí se opakujícím melodickým souzvukem dvou výtahů z kancelářských budov. Skladba Ventilator zase celou svou zvukovou masou aspiruje, i beze slov, na svéráznou kritiku bizarního, bezohledného a akcelerovaného světa plného byrokracie a praní špinavých peněz, které všemu vládnou. U následující Haircut, stejně jako ve skladbě Duster, Schofield rozkrývá prostřednictvím elektrizujícího náboje a zvláštní agrese podstatu pomíjivých drobností, kterými pojmenovává úsečně a jednoslovně svoje tracky. Pod silnou vrstvou drsné rachotící rychlosti a přímočarosti se totiž skrývá i kus upřímné radosti a nezištné hravosti.
Na Scramblers si Container o poznání méně láme hlavu s pomalým náběhem skladeb, s postupným dávkováním zvuků nebo s déletrvajícími proměnami mezi repetitivním skřípotem na jedné straně a uvolněnějším dutým beatem na straně druhé. Tomu by mohl odpovídat i fakt, že Container tuto desku složil za jediný den s minimálním technickým vybavením. Různé šumy a praskající ruchy jsou téměř neustále sevřené v nůžkách dokonale přesného rytmu. Neortodoxní a neustále obratná rytmická smršť v každé skladbě upozorňuje na jeho vlastní verzi důmyslného hardcore či minimal techna. Deska jako celek je i přes svou noiseovou povahu stále taneční elektronikou. Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem. Výron nikoli kotníku, ale plazmatu sluneční erupce.
Container – Scramblers (Alter, 2020)
bandcamp projektu
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.