Články / Recenze

Nezbylo po ní ani stopy - Kulky a opium

Nezbylo po ní ani stopy - Kulky a opium

Petr Janiš | Články / Recenze | 23.05.2015

Liao I-wu je čínský disident, který byl původně novinářem, básníkem a spisovatelem. Zúčastnil se pokusu o reformaci komunistického zřízení, které vyvrcholily 4. června 1989 na pekingském náměstí Nebeského klidu, kdy se „... s kulkami objevily kaluže krve, lidé se káceli jako podťaté stvoly při žni...“, a následně byly krvavě potlačeny. V roce 1990 byl zatčen za veřejnou produkci své básně, která předjímala následný vojenský masakr, a odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody. Od roku 2011 žije v německém exilu.

Pokud se pád totalitního režimu v bývalém Československu označuje Sametovou revolucí, čínská situace byla jejím pravým opakem. I-wu ji ve své básni Krveprolití popisuje s naturalistickým poetismem: „Střílejte! Plnou dávkou! Vzedmutá přílivová vlna tváří se láme a padá – to je krása! Tváře, co budou stoupat do nebe a klesat do pekla – to je krása! Krása. Krása, pro kterou se člověk mění v netvora...“ Nejznámějším symbolem pokusu o demokratizaci čínského komunistického systému se stal osamělý neozbrojený člověk. „Na západě znají všichni Wang Wej-lina, mladíka, který zcela sám uprostřed silnice zastavil kolonu tanků. (...) Ale tu noc bylo v čínských ulicích nespočet Wang Wej-linů, které žádný objektiv nezvěčnil.“ (Tato událost se mimo jiné objevila i v klipu Pushed Again německých pankáčů Die Toten Hosen.)

Kniha Kulky a opium je v pořadí druhou, která vyšla I-wuovi v nakladatelství Mladá fronta. Podobně jako Hovory s chudinou, ani Kulky a opium nelze označit za román. Jedná se o soubor patnácti rozhovorů s lidmi, kteří se ocitli nejen v centru pekingského dění na začátku června roku 1989. (Jen pro zajímavost – jedním z účastníků byl také český dobrodruh a cestovatel Zdeněk Němec, jenž popisované události fotografoval.)

Patnáct rozhovorů, patnáct různých osudů. Všechny spojuje jediné – o svou minulost se oficiálně dělit nechtěli. Potrestáni byli minimálně dvakrát: prvotně bezdůvodným zatčením a s ním spojenými traumaty šikany a buzerace ve vězení, druhotně nemožností zapojit se plnohodnotně do společenského života – cejch Kainova znamení jako politického vězně je nesmazatelným a v nemalé míře má za následek rozpad rodinných vztahů. Pracovní uplatnění pro takového jedince jednoduše není a je tak odsouzen k pouhému přežívání. Dostává se pocitu, že I-wuova kniha se stává strojem času a že se čtenář dostal zpět do padesátých let minulého století: „... levou rukou se opřel o auto a pravou ukázal véčko, gesto vítězství, a taky dostal ,nižší sazbu´ přes deset let.“

Druhou vrstvou I-wuovy knihy je rozčarování nad vývojem čínské společnosti. Od euforické společenské sounáležitosti k čínské ekonomice dnešních dnů, jež je jednou z nejsilnějších na světě. „Výtržníci zatčení v souvislosti s událostmi 4. června postupně vycházejí z vězení. V tichosti, bez povšimnutí, nikdo se o ně v nejmenším nezajímá. Vlna nadšení, která v devětaosmdesátém strhla snad každého, se dávno přehnala, opadla, nezbylo po ní ani stopy.“

Za jejím vzestupem není jen nedodržování ochranných známek, ale také lidských práv. Přesto se tyto základní atributy bagatelizují ve jménu ekonomiky – a to dokonce i (bývalými) politickými špičkami. (Stačí si vzpomenout na Nečasovy choromyslné výplody při zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně v roce 2012.) Bylo by také dobře nebrat podobné přehmaty na lehkou váhu, vždyť byly doby, kdy tuzemští soudruzi jezdili do Moskvy, aby se naučili svým protivníkům zakroutit krkem. Neodbytně vyvstává otázka – za jakým účelem se jezdí do Číny dnes?

Info

Liao I-wu - Kulky a opium (Mladá fronta, 2014)
www.books.google.cz/books?isbn=8020432736

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace