Články / Recenze

Odlepit se od Země (Kamasi Washington)

Odlepit se od Země (Kamasi Washington)

Jan J. Karásek | Články / Recenze | 23.07.2018

OHODNOŤTE DESKU

Ve světě hudby prorazil tři roky zpátky, když spolupracoval s Kendrickem Lamarem na jeho rapovém opusu To Pimp a Butterfly, kde se postaral o většinu instrumentálních kompozic. Od té doby je Washington považován za vedoucí postavu současného jazzu, která tento zdánlivě nepřístupný žánr zase otevírá mladému publiku.

Přitom je Washington snad nejméně očekávaný kandidát na takovou pozici. Jeho přístup ke skládání hudby je v zásadě tradiční, žádné elektro či výrazné zvukové experimenty nečekejte. Navíc v době odpočinkových playlistů na Spotify a tříminutových singlů vytváří takřka tříhodinové konceptuální desky, které vyžadují plnou pozornost. Dělá všechno proti zavedeným trendům, a přesto sklízí ovace a má vysoké prodeje. Nabízí se otázka, čím to je?

Heaven & Earth ve skutečnosti funguje ze stejných důvodů jako jeho debut The Epic. Washington pořád nedělá kompromisy, jenom je tentokrát ještě odvážnější v rozmanitosti hudebních vlivů. Vhodí nás do zvukového prostoru ve své šíři a délce na první poslech až zahlcujícího, který obývají mnohačetné chorály a ohromující množství nástrojů. Děje se toho tolik, že ani na desátý poslech se nedá vnímat všechno. Nabízí se samozřejmě otázka, jestli album opravdu potřebuje celé dvě a půl hodiny, jestli by nebylo účelnější rozdělit je na tři samostatné desky. Ovšem jak skladby fungují samy o sobě, tak tvoří organický, nedělitelný celek, monument, který dohromady skládají.

Heaven & Earth je konceptuální dvojalbum a každá strana se snaží vystihnout jednu z těchto dvou dualit. Washington říká: "Země se zabývá světem okolo mě, takovým, jaký doopravdy je. Nebe je pak o vnitřním světě ve mně." V překladu to znamená, že první disk, Earth, je plný funkových groovů a sociálních témat. Jakmile se rozjede úvodní skladba z Heaven, vystřelí nás jeho hudba do vesmíru, kde pak budeme zbytek času plout v transcendentnu.

Tedy než spustí poslední skladba, která krom netypicky experimentálního zvuku nese hlavní poselství. S naší písní změníme svět, budeš zpívat s námi? Kamasi Washington se nebojí velkých zvolání. V hábitu a s třicetičlenným orchestrem působí jako šaman, který v nesnadných dobách trumpovské Ameriky mluví o rovnosti a jednotě. Ve šlépějích králů spirituálního jazzu, jako byl např. Sun Ra, hledá ve své hudbě přesah mířící k lepším zítřkům. K nebi, které není někde nahoře, ale dole, tady na Zemi.

Info

Kamasi Washington - Heaven & Earth (Young Turks, 2018)
web interpreta

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace