Články / Recenze

Pověstná francouzská elegance (Halo Maud)

Pověstná francouzská elegance (Halo Maud)

Adam Zámečník | Články / Recenze | 30.08.2018

Více než rok po skvělém EP Du Pouvoir přichází francouzská zpěvačka Halo Maud se svým řadovým debutem. A přestože Je Suis Une île v mnohém pouze doplňuje motivy Du Pouvoir, dělá to s pověstnou francouzskou elegancí.

To nejzajímavější na hudbě Halo Maud je její nepředvídatelné kombinování francouzštiny s angličtinou. Hned v první písni Wherever střídá Maud s každou slokou jazyk a v refrénu je oba zkombinuje. Míchání jazyků zároveň podtrhuje výraznou zasněnost, jak je tomu v písni Du Pouvoir/Power, kde Maud nahodile střídá anglická slova s francouzskými a vše se pozvolna rozpíjí v melancholické melodii.

Zatímco EP Du Pouvoir představilo Maud jako variaci na dreampopové kapely typu Daughter, Je Suis Une île rozšiřuje svůj zvuk o výrazné melodie. Melancholické písně jako Baptism jsou doplněny popovějšími baladami jako Wherever, která umně kombinuje dreampopové kytarové linky s atmosférickými syntezátory a chytlavým rytmem. Zpěvem je však Maud mnohem podobnější francouzským ikonám typu Mylène Farmer či Corynne Charby než zpěvačce Daughter Eleně Tonře. I když se přirovnání k Farmer může zdát velkohubé, Maud velmi podobně využívá dynamiku svého hlasu. V tomto smyslu lze mnohé písně ze Je Suis Une île považovat spíše za pokračování tradice francouzského sofistikovaného popu.

Info

Halo Maud – Je Suis Une île (Heavenly, 2018)
facebook interpretky

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace