Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 28.01.2019
Festival MENT v Lublani máme ve Full Moonu moc rádi a do slovinské metropole se pravidelně těšíme, přestože tam na přelomu ledna a února nebývá právě vlídno. Ale v Metelkově naštěstí hoří v nejedněch kamnech, o sympatickém prostředí Kina Šiška nemluvě. Tým z MENTu pokaždé také myslí na někoho z Čech a Slovenska, letos se zde představí Acute Dose, Zabelov Group nebo slovenský producent Isama Zing. U příležitosti pátého ročníku také organizátoři oznamují nová venues, včetně očekávaného vpádu na věhlasný lublaňský hrad, za hvězdy jsou letos v Lublani Sevdaliza nebo dánští floutci IceAge, ale o velká jména tu rozhodně nejde v první řadě. Níže devět tipů z line-upu, zítra očekávejte komplet playlist a ve středu detailní pohled na místní borce.
Bad Zu (RU)
Labelu Hyperboloid bude patřit jedna celá noc, zástupců značky tedy přijede celá řada. Vybíráme projekt s tajuplným názvem Bad Zu, pod kterým se skrývají producent Phil Alexandrov a bubeník Alexander Malyshev. Africké tribální masky, působivé projekce a divoká směs footworku, grimeu nebo dancehallu, často využívající předtočených vokálů. Dlouhohrající debut Zupreme zní zatraceně slibně.
KLΞIИ (BE)
Jerome Klein dokonale využívá své klasické vzdělání, zároveň ale přináší svěží a moderní zvuk založený na pozoruhodné souhře a kombinaci tradičních nástrojů jako klavír nebo vibrafon s aktuální elektronikou a propracovaným sound designem. Čtyřčlenná formace se sevřeným, hutným a přímočaře tanečním zvukem.
Mohama Saz (ES)
Pouštní blues ze Španělska? Žádný problém. Zvuk Mohama Saz stojí zejména na strunném nástroji saz, který prohánějí přes všemožné efekty a distorze. V rozhovorech mluví členové kapely o neopsychedelii, inspiracích ze šesté a sedmé dekády, ale také o Goat nebo Čajkovském.
Rosemary Loves A Blackberry (RU)
Nejlepší název kapely? Jednoznačně. Diana Burkot zaujme ale nejen dobře zvoleným titulem, umí toho spoustu dalšího – vystudovala moskevskou univerzitu improvizace a hraje na bicí v několika různých kapelách, stylově od jazzu po punk. Coby Rosemary si hraje pouze s elektronickým borůvkami a jde jí to náramně.
Slumberland (BE)
V programu přehlídky označují belgický projekt za křížence Suicide a Swans, což se jistě nedá zpochybnit, ale tak přímočará přirovnání si Jochem Baelus aka Slumberland možná nezaslouží. Hlukové monumenty v jeho podání jsou daleko soběstačnější, než by se mohlo zdát, živě zapřahuje hned dvojici bubeníků a mluví se rovnou o rituálech. A vzhledem k tomu, že novinku Sea, Sea, Sea Drifter / See, See, See Drifter produkoval Radwan Ghazi Moumneh, tedy hlava a srdce projektu Jerusalem in My Heart, tak určitě ne bezdůvodně.
Squid (UK)
Jedna z největších nadějí pro letošní rok podle portálu The Line of the Best Fit, zatímco Rough Trade singl Dial zařadili vedle jmen jako Beak>, Viagra Boys nebo Idles na kompilaci toho nejlepšího z roku 2018. Pozoruhodná je na tom všem zejména skutečnost, že Squid žádnou pořádnou nahrávku nemají, na debutovém albu společně s producentem Danem Careym (mj. Bat for Lashes nebo Franz Ferdinand) teprve pracují.
Tús Nua (HR)
Album Horizons chorvatské dívčí trojice Tús Nua nám tu loni v lednu nechali spolu se srdečným doporučením jejich krajanky Žen. Tús Nua ke známější trojici nemají daleko – elegantní a zasněná kombinace shoegazu, dream popu a postrocku může Žen snadno připomenout, stejně jako nečekaný důraz a síla, které z povedeného debutu prýští.
Warrego Valles (SI)
Warrego Valles se do programu festivalu vrací po dvou letech, tentokrát už s plnohodnotným debutem Botox, který vyšel loni v březnu. Dvojice producentek Nina Hudej a Nina Belle překvapuje apokalyptickými vizemi, dekonstruovaným minimalismem a bohatou paletou zvukových barev.
Yegor Zabelov (BEL)
O Zabelov Group už byla řeč, zábavné ale je, že Roman nebude jediným Zabelovem, který se na MENTu objeví. Podobně jako před dvěma týdny na Eurosonicu se zde totiž ukáže také jeho bratr Yegor, který našel sice zalíbení v poněkud hlasitější produkci, ale akordeon ovládá s nemenší virtuozitou. Talentovaná rodina.
MENT Ljubljana 2019
30. 1. - 1. 2. 2019
Lublaň, Slovinsko
fb událost
Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024
Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.
Michal Pařízek 04.10.2024
Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.
Michal Pařízek 20.09.2024
Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…
Michal Pařízek 06.09.2024
Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…
redakce 29.08.2024
Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.
Michal Pařízek 23.08.2024
Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.
Veronika Mrázková 13.08.2024
Současně je právě marnost a nevědomost, kde začít a kde skončit, vzrušující. Tlumí racio a vynucuje si takové oddání dílu, které se obejde bez faktického výkladu či pointy.
redakce 13.08.2024
Letošní Brutal Assault je za námi a vypadá to na jeden z nejvýživnějších ročníků vůbec. A to nejen podle našich vyndaných reportérů.
Michal Pařízek 09.08.2024
Rozhovor s Nubyou Garcia jsem dělal před pár lety, bylo to uprostřed covidu a bylo to tím poznamenané, ale už tehdy to bylo milé...
Michal Pařízek 26.07.2024
Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.