Richard Kutěj | Články / Recenze | 26.07.2017
Jedna z největších osobností české experimentální hudby Pavel Richter se nemíní ohlížet, a když už by k něčemu takovému mělo dojít, vytvoří raději něco nového. Vzpomínka je nejnovějším albem dvojice Richter & syn, projektu, který tvoří i Richterův syn Jonáš. Ten otcovu kytaru a další nástroje doplňuje hraním z CD přehrávače, looperem, elektronikou, zpěvem. Album zachycuje koncert z festivalu Alternativa 2015, kde byly některé osobnosti české alternativní scény vyzvány, aby předvedly svou tvorbu z 80. let minulého století. To ale Richter se synem, které posílili ještě multiinstrumentalista Bharata Rajnošek a performer Štěpán Pečínka, odmítli. Vzpomínka tak sice nabízí fragmenty z dřívější tvorby staršího z Richterů, ty jsou ale mixovány se současnou elektronikou, smyčkami, dechy i dalšími nástroji a samply.
V kontextu výše psaného působí vtipně až dojemně samply Spejbla a Hurvínka v úvodní Hey You (Remixed), kde taťulda a syn rozprávějí nad albem dávných fotografií. Snadno si ale lze představit podobný dialog otce a syna nad díly kapel jako Stehlík, Švehlík, Marno Union, Richter Band a mnoha dalších počinů a fůzí, na kterých se Pavel Richter podílel a které patří k vrcholům české hudby od 70. let minulého století po současnost.
Celé album je, mimo jiné, postavené na výborné práci se samply. Například jazzrockem políbená skladba O našich prohrách s elektronickými spodky vypráví příběh strachu obyčejných lidí, na které dopadá důtka za průšvih někde v továrně za dob komunismu. Příběh a jeho atmosféra mají své opodstatnění i dnes. Náladu příznivce experimentální hudby pozvedne Dokola: nejsyrovější song alba srší vtipem, psychem i aranžérskou nápaditostí. Richter & syn jsou silní také v oblasti ambientu a práci s dlouhými hudebními plochami temné psychedelie.
Album Vzpomínka si bere z bohaté hudební minulosti Pavla Richtera, ale zní současně, svěže a nabízí i vtip a sarkasmus jak v hudební, tak samplované textové části. „Na našich prohrách má největší podíl to, jak dovedeme lidi vybrat,“ opakuje se v závěru jedné ze skladeb. Vybrat si pro hudební zážitek lidi z projektu Richter & syn je zas výhrou. Platí to pro všechna alba, která tato dvojice dosud vydala, stejně jako pro její živá vystoupení.
Richter & syn - Vzpomínka (Polí5, 2017)
www.poli5.bandcamp.com/album/vzpom-nka
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.