Články / Recenze

Role, Vole, Rána

Role, Vole, Rána

Jakub Lobl | Články / Recenze | 06.02.2017

Pražští Role se pohybuje na klubové scéně už nějaký ten pátek. Těžko by někdo spočítal, kolik superlativů se na kapelu, která se dá považovat za dítě Rádia Wave, sneslo. O to větší byla očekávání, když kapela vypustila klip Když tě nikdo nevidí, který na ně strhl ještě větší pozornost. Proč ten povyk a jaká je deska, na kterou se snáší chvála ze všech stran?


Je ještě lepší, než by čekal i ten nejskeptičtější posluchač, kterého se česká hudba nedtoktla a věnuje jí minimální pozornost. Deska, na které kapela dělala bezmála rok, zní na první poslech, jako kdyby se David Koller srazil s The Cure/Echo & the Bunnyman. Její zvuk má ale svoji osobitost. Poslední dobou se objevuje čím dál tím víc kapel, které sázejí na češtinu buď od samého počátku, nebo riskují při změně soundu i možnou ztrátu posluchačů a výsledek stejně nefunguje (Holden změna jazyka rozhodně neprospěla). To není případ Role, u nich je čeština jednou z předností. Texty navzdory své úsečnosti fungují, zní jako melancholická rozmluva s floutkem od vedle z baráku o tom, co se za poslední dobu událo. Strasti osobního života. Všechno je podtrhnuto výborným devadesátkovým zvukem.

Rána skupiny Role jsou i přes doprovázající hype opravdu příjemným melancholickým překvapením roku. Protože kapel, které si vybudovaly specifický sound už na svém debutu, moc není a rozhodně ne na tuzemské scéně.

Info

Role – Rána (vlastní náklad, 2016)
www.rolerolerole.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace