Články / Recenze

Sedmikráska Vladimíra Čerepková

Sedmikráska Vladimíra Čerepková

Petr Janiš | Články / Recenze | 09.08.2015

Pohledem na literární tvorbu předešlého roku zaměřenou na biografii to vypadá, že básnické povolání se opět dostává do širšího povědomí jak spisovatelů, tak čtenářské obce. Kniha Alice Horáčkové Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale je po Reinerově Básníkovi dalším literárním dílem, které objevuje pozapomenutou osobu české poezie.

Tentokráte je kniha o „pohlavním opozitu“ Ivana Blatného, která ovšem sdílela obdobný osud jako Reinerův hrdina. Čerepková se stala hvězdou pražské bohémy, aby následně – po osmašedesátém – dožila v pařížské emigraci (zemřela v roce 2013). „Vladimíra byla hodně vzdálená té představě tiché básnířky. Protože to nebyl člověk, to nebyl básník. To byl živel.“

Vladimíra Čerepková byla básnickým symbolem uvolněných šedesátých let, které se projevily v kulturní sféře – literárním okruhem kolem vinárny Viola počínaje, filmovou novou vlnou konče. Období, kterému vládly bujaré pijatyky, předchůdce „českého speedu“ (fenmetrazin) a jež bylo ukončeno nezvanou bratrskou pomocí tehdejších „spřátelených“ armád Varšavské smlouvy. Objevitelem svérázné básnířky a zároveň pomyslným zaštiťovatelem byl František Hrubín, jenž rozpoznal její talent v jejích šestnácti letech.

Jak by se asi dala v hrubých obrysech osobnost Čerepkové načrtnout? Jeden z pamětníků, Jindřich Mann, ji popisuje následovně: „Viděla jste film Sedmikrásky od Chytilové? Tam by to taky měla být trochu Vladěna.“ Posudky výchovného ústavu obraz budoucí básnířky pouze suchopárně doplňují: „Děvče dovede být přívětivě milé a umí si získat i dospělého pozorným a uctivým chováním, jindy však propadá náladám negativismu a vrtošivosti...“ Jiní ji pasovali na tuzemskou představitelku beatnického hnutí. Toto ovšem sama Čerepková rázně odmítala: „Jak bych mohla být beatník, když je to z američtiny? To je úplně něco jinýho! Beatník nemůže být český.“

Kniha Alice Horáčkové je souhrnem střípků výpovědí osob z básnířčina blízkého i vzdáleného okolí, které tvoří mozaiku, jejíž výsledná podoba záleží na interpretaci čtenáře. Podobně jako je tomu u dokumentu Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom, což byl u nás téměř neznámý hudební talent z Bratislavy, který zemřel ve dvaceti letech na předávkování heroinem v roce 1994.

Osoba Vladimíry Čerepkové je zastřena mlhou dezinformací, nepravdivých či částečně podložených informací, které o sobě sama umně trousila. Proto je téměř nemožné se stoprocentní jistotou určit, co je pravdou a co produktem „barona Prášila“ ukrytého v nitru básnířky: „Vladimíra jinak interpretovala určitý věci v dětství a jinak v dospělosti.“ Horáčková se nikterak nesnaží onu konkrétní pravdu dohledat; naopak předkládá vyhledaná fakta. Zdroji se staly jak rozhovory, tak také písemné doklady, jež se týkaly nucených pobytů v dětských domovech i výchovných ústavech, kterými si Čerepková prošla.

Povedené je i zpracování knihy, které lze považovat za umělecký artefakt. Materiál, vztahující se k osobnímu životu Čerepkové, zahrnuje koláž fotografií, kopií osobních dokumentů, sešitů s prvotními písemnými záznamy i časopisů (ve kterých byly její básně publikovány), a je otištěn na různobarevných stránkách, jež snad odkazují na „rozevlátou“ atmosféru šedesátých let.

Info

Alice Horáčková - Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale (Argo, 2014)
www.argo.cz/knihy/198434/vladimira-cerepkova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace