Články / Recenze

Slavičí hospitalizace (Hospitality)

Slavičí hospitalizace (Hospitality)

David Loch | Články / Recenze | 25.02.2014

Je drobný, skoro neviditelný, prozradí ho jen hlas. Slavík. Ten souvisí s hudbou jako symbol kotvy s námořnictvím, takže vhodná berlička pro odpal slavnostní řeči na předávání cen nebo téhle recenze. Novinka brooklynských Hospitality začíná zrovna touto symbolikou, skladbou Nightingale (v češtině slavík). Zmínka zpěvného ptáka hned zpočátku je příhodná, neboť album Trouble má našlápnuto do paprsků ranního slunce, zároveň však napůl zůstává v bezpečné temnotě nedokončené noci.

Indie popiny už nějaký ten pátek existují, přestože se jedná o nezávislostí maskovaný koncentrát běžného popu let minulých, a Hospitality se z téhle krabičky od sirek nesnaží vymanit. Na rozdíl od jiných se ale neutápějí v napodobování sousedů a jedou podle vlastního kalendáře. Do nadzvukové rychlosti, která by odbouchla sluchátka, jim sice ještě nějaký ten pátek chybí, přesto syrovost novinky příjemně zabaví. Záblesky dream popu jsou bez obvyklé produkční načančanosti přehlednější, přičemž potřeba hledat v nich nevyvanula. Zato se kamsi ztratila pozitivnost a vyzrálost debutové desky.

Náladou se Trouble drží mezi Pink Floyd, náznaky improvizací a strukturou skladeb Beach Boys na Wild Honey nebo Surf’s Up. Dojde na nutnou pohlednici z osmdesátek (Last Words), k níž se v náznacích schyluje už od počátku alba, ale je potřeba jít Moroderovi (potažmo Daft Punk) trošku naproti. Ačkoli albu ubírá žánrové rozpětí na celistvosti, výsledek není nepřehledný. Pomáhají jasné krajnice, které si posluchač uvědomí u zmiňovaných kytarových improvizací, jež sice slibují přesah, jen kdyby nezněly tak prvoplánově. Katarzní vrcholy, hory, doly a ponory utnou riffy známé z amatérských besídek, a sóla tak připomínají spíše zkušební studiové nástřely, s nimiž se mělo ještě dále pracovat.

Předposlední Sunship se snaží navázat na psychedeličtější debut. Je ukázkou melodické hravosti, kdy na pozadí akustické kytary pučí galaktické fuky, činely a chce se křičet: „Ground control to major Tom.“ Hlas Amber Papini posluchači dodává životadárnou jistotu, jemnost tak akorát k rannímu kafíčku namísto smetany. V Going Out a I Miss Your Bones chytne navíc přidrzlý postpunkový odstín, načež v závěrečné Call Me After jako by se zas přítulností zhlédla v drdolu islandské Soley. Trouble se do letošních žebříčků nezapíše, přesto udělá radost svojí věcností. V diskografii se neztratí, ale rozhodně se vyplatí vyhlížet nástupce.

Info

Hospitality – Trouble (Merge Records, 2014)
http://www.hospitalitylives.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace