Články / Recenze

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez | Články / Recenze | 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt. Drool jde ovšem více než kdy dřív po sludgi. Pětice navazuje v první řadě na Melvins, a to nejen těžkotonážností, kterou je v obou případech docíleno dvojicí baskytar, ale i humorem a vokálními kreacemi. Obě kapely jsou dobře známé pro svůj nadhled, který je na první pohled zřejmý z přebalů desek. Lyrickou serióznost navíc sráží podvratnými textovými otočkami. Dle vokalisty a kytaristy Tima Cedara se Drool věnuje dystopickým fantaziím s trochou bezobratlovců navrch.

Novinka se po většinu času pevně drží žánrových pravidel, sází na mohutnost, kterou neposilují jen dvě basy, ale i podladěná kytara. Rovnici stále obohacují vlivy noise rocku, zejména skřípáním kytar a zahrnutím záměrných produkčních chybek. Ve srovnání s předešlými deskami ovšem Drool hlukové výpady mírní a více jde po sludgi. Houževnatostí a groteskností zde Part Chimp připomenou kromě Melvins i americké kolegy Torche, se kterými v roce 2011 sdíleli split. Výkop v podobě Back From the Dead funguje a upoutá chytlavými vokálními linkami, které prorazí navzdory zvukovému nátlaku. Deska však začne brzy na jednolitost dojíždět a z narvaného zvuku se rychle stává křeč. Následující skladby se nesou v podobném tempu, nenabídnou dostatečně silný riff nebo jiný výraznější hudební motiv, který by zvukovou zeď prorazil. Většině tracků nepřidává ani výše posazený polo-falešný zpěv či pokusy o rozbití monotónnosti, jako je přehrání pásky pozadu v závěru letargické One in the Eye. Spíše prošumí i experimentální mezihry. Zpět na vyšší otáčky desku nahodí až titulní Drool s pulzující rytmikou a vokály, které se nepodkopávají snahou o úsměvné vyznění.

Výraznější momenty po titulní skladbě nabídne až poslední čtvrtina. Dirty Bird upoutá hned v začátku volnějším tempem a polohou, která posluchače po hlavě nemlátí masivním sonickým kladivem jako první polovina alba. Track dobře graduje, brnká na nervy roztěkaným vibem a připomene autenticitu minulých desek. Kvalitou naváže i další It’s True, Man s břitšími vokály, tvrdší dikcí a rapidnější rytmikou. Po lehkém zaváhání se kapela v úplném finále vrací k dobře uchopené gradaci – nabídne příjemně skličující kytarové leady a efektní noiserockové glitche.

Drool je průměrná žánrová deska. Výše zmíněným kapelám se v jistých momentech vyrovná, někdy si od nich ale až moc půjčuje a ničím je nepřekračuje. Fanoušky táhlého a hutného zvuku potěší produkcí a soustavným sonickým nátlakem. Z perspektivy songwritingu je však deska poměrně plochá, jako by Part Chimp snahou o čistokrevný sludge obětovali kus svého charakteru. Drool na chvíli zabaví, ale nezanechá téměř nic, pro co by se fanoušci vraceli – spíše si pustí předchozí desky.

Info

Part Chimp – Drool (Wrong Speed, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Brian Whar

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace