Články / Recenze

Starý dobrý Šabach?

Starý dobrý Šabach?

Petr Janiš | Články / Recenze | 26.09.2015

Prozaika Petra Šabacha (1951) zná každý díky filmům Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, Občanský průkaz a U mě dobrý, které vznikly na základě jeho povídek a novel. Šabach je nekomplikovaný, přímočarý autor se sklonem k lidovému humoru, jehož prózy vznikají kombinací autobiografických a fiktivních motivů. Typicky šabachovskou ústřední postavou je lůzr, ať už patnácti či sedmdesátiletý, který se díky své naivitě a idealismu neustále dostává do sporu s „autoritami“ – se staromilskými a ustrašenými rodiči, komisními učitelkami, režimními policisty a nejrůznějšími „novodobými“ byrokraty. Pokud byla Šakalí léta, Občanský průkaz a nakonec i Pelíšky pokusem o zachycení zrání generace, která dospěla s příjezdem ruských tanků v roce 1968, a Pupendo tragikomickým obrazem české normalizace, nová Šabachova próza Rothschildova flaška rozvíjí téma povídek, které se staly předlohou k filmu U mě dobrý. Zatímco film líčí rafinovanou pomstu partě podvodníků a je jakýmsi „podrazem“ po česku, Rothschildovu flašku, která se způli odehrává v kulisách současného Londýna, nejlépe charakterizoval sám autor slovy: českej Honza vytrestá londýnskou pijavici…

Dvousetstránková novela se dá rozdělit na dvě stejně rozsáhlé části – stostránkové entrée, v němž se představuje vypravěč příběhu, stárnoucí proutkař, který sice snadno odhalí patogenní zóny, ale se současným světem si už příliš nerozumí; jeho dobromyslnost ho přivede do sporu s finančním úřadem i do dalších více či méně trapných situací. Když odchází z drahého pražského pronájmu do zapůjčené maringotky daleko za městem, ještě netuší, že mu ze samoty bude brzy harašit v hlavě, ale že taky pozná svou pozdní lásku Viktorii. Od jejího příchodu se začíná odvíjet „anglická“ část Rothschildovy flašky. Viktoriina vnučka, která byla v Londýně jako au-pair, totiž vypila svému zaměstnavateli láhev drahého vína Château Lafite. Ten ji sice zažaluje, ale ve své sebestřednosti si nedokáže představit, co to vyvolá…

Rothschildova flaška má v sobě překvapivý paradox: osobně laděná a dějově řidší první polovina se čte lépe než druhá, dějovější a „akčnější“ část. Vysvětlení je jednoduché. Zatímco v první půli Šabach píše o tom, co ho skutečně trápí, a je proto velmi věrohodný, ve druhé příliš konstruuje, takže příběh působí spíš jako zdařilé stylistické cvičení.

Rothschildova flaška sice mezi nejlepší autorovy knihy nepatří, ale pořád je to ten starý dobrý Petr Šabach: vtipný a citlivý glosátor života, který straní obyčejným lidem, nemá valnou úctu k autoritám a pořád tak trochu zápolí se svým okolím…

Info

Petr Šabach - Rothschildova flaška (Paseka, 2015, 208 stran)
www.paseka.cz/vyhledavani/?htext=petr+%9Aabach

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace