Články / Recenze

Teepee: „Into the ocean for a pure emotion“

Teepee: „Into the ocean for a pure emotion“

Martin Řezníček | Články / Recenze | 29.07.2016

Dvoučlenná indiefolková kapela Teepee vznikla před necelým rokem a půl. Za tu dobu stihla vydat singly Albatross a All I Want a nyní přichází s debutovou deskou Albatross. Dvojice má blízko k Republic of Two, a to jak žánrově, tak osobnostně – skrze Mikoláše Růžičku, který se na albu podílel a v jehož studiu se nahrávalo.

Na Teepee působilo mnoho vlivů. Nejsilněji asi Sigur Ros, což naznačuje i sama zpěvačka, která také ráda používá kombinaci kytara-smyčec. Damien Rice, jehož irskou angličtinu zpěvák nezapře. Mumford & Sons či John Butler Trio – nikoliv dynamikou, ale pouze v lyrických nápěvech a také v ladění kytary. Zde ovšem porovnávám neporovnatelné, neboť Teepee jsou teprve na začátku své kariéry a nelze u nich hovořit o vyzrálosti zahraničních hvězd. Na české scéně lze srovnávat s Calm Session, Kieslowski a jmenovanými Republic of Two, mezi nimiž kapela naopak vyčnívá.

Album není pojaté koncepčně, je to směsice písní, které autoři Míra Patočka a Tééra Lavičková složili např. i při buskingu v Itálii. I přesto se po celou dobu daří zachovat tajemnou, intimní a tklivou náladu a album drží, i když v některých písních se nadějně rozpracovaný nápad rozpadá kvůli nadbytečnému refrénu (Darkness) nebo vinou změny aranže (nepřitažlivé bicí v písni Wall). Zvukově album nabobtnalo, písním by ale slušelo minimalističtější pojetí. Rytmika a někdy i elektronika ubírají na uvěřitelnosti, což je slyšet zejména při srovnání singlové a studiové verze All I Want. Ve většině písní se však autoři těchto chyb vyvarovali.


Jemný dívčí hlas a naléhavě vypjatý mužský vokál se spolu chvílemi spojují, někdy dává jeden druhému vyniknout. Hlavní roli hraje spíše zpěvák. Jeho projev je přiměřený jeho mládí, a tak ve srovnání se jmenovaným Damienem Ricem chybí jistá rozervanost a různorodost. Anglické texty mohly jít vzhledem ke zvolenému žánru hlouběji, kromě několika povedených obratů se slova příliš často točí kolem klišé typu „I’m waiting for a day when you will cross my way“ *či „Everything’s gonna be all right*“. Na druhou stranu v tom můžeme vidět snahu o autentičnost a srozumitelné vyjádření pocitů.

I přes výhrady se nejedná o špatný debut, kapela by však měla méně hledět na trendy a ověřené postupy zahraničních vzorů a opustit snahy o zalíbení. Potenciál na to má.

Info

Teepee – Albatross (2016)
www.teep.ee

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace