Články / Recenze

Tori Amos, matka ve středním věku

Tori Amos, matka ve středním věku

Lenka Marie | Články / Recenze | 20.05.2014

„there are those who say
I am now too old to play“

Po prvním poslechu nového alba Tori Amos se může zdát, že v půlce nastal průšvih. Potom, co se album vypne do výšky u své nejlepší skladby 16 Shades of Blue, přijde Promise. Sladká balada, kde Tori zpívá se svojí dcerou Tash, za což si vysloužila komentáře typu „Rash, I mean, Tash“ (rash = vyrážka, pozn. a.). Cpát svoje dítě na desku je kontroverzní rozhodnutí, ale při bližším poslechu zjistíte, pokud se přenesete přes jednoduchou harmonii a nevyhnutelný sentiment, že text je vtipný a skladba stylově nevybočuje. To se úplně nedá říct o další sporné, která následuje. Giant's Rolling Pin zní jako dětská juchačka a v tu chvíli vás napadne: a co bude dál? Dětské album?! Ve skutečnosti jde ale o polemickou kritiku aféry kolem NSA a Edwarda Snowdena, ve které se Amos zamýšlí, kam až může nátlak vládních organizací zajít. Tedy nic prvoplánově hloupého, přírazy dokonce připomene skvělou Wednesday ze Scarlet's Walk. Protože to, co Amos říká o NSA, platí i o její hudbě a textech: „Because agenda, my friends. You always have to ask about agenda, from all sides.“

Pokud se vypořádáme s těmahle dvěma kousky, zjistíme, že se novinka vymyká v rámci její diskografie. Amos se vrací ke klavírnímu zvuku, většinu skladeb uhraje jen sama s vrstvením vokálů. Je slyšet vliv dvou předchozích projektů: cyklu moderních klasických písní a feministického muzikálu. Její hra má čistší a přesnější artikulaci, větší dynamiku, hraje si s výrazovými prostředky, nástupy jsou slyšitelné, stejně jako odtahy: to všechno jsou silné vlivy klasického zvuku. Harmonicky je album jednoduché, stejně jako skladebně. Z muzikálu se Amos poučila textově, přechází od heslovitých a metaforických textů ke konkrétnějším vyprávěním a metaforu zastupuje především krásná a mrazivá Weatherman o malíři, který v krajině vidí svou mrtvou ženu. Vtipný text Trouble's Lament personifikuje slečnu „Problémy“, která hledá dobré bydlo u děvčat a nese s sebou „Nebezpečí“. I když Amos už delší dobu žije v Británii, myšlenkami je stále v USA. Viz úvodní America, inspirace jižanským blues anebo zmíněný obr. Příchuť nové domoviny přichází v podobě mytologické Selkie a The Maids of Elfen-mere. Leitmotivem nahrávky jsou výtvarné inspirace, které ale pro samotnou hudbu nejsou tak podstatné. Důležitější je téma „nekajícnosti“, života bez výčitek a žití toho, co sami hlásáme.

Fanoušci jsou k Amos chápavě nespravedliví už nějakou dobu a fňukají po návratu 90. let. Mají problém s mírným popíčkem, bezzubostí a podle nich i ztrátou originality. Tahle deska jim touhu po důrazu a šokující originalitě nenasytí, ale pokud se ho pokusí přijmout bez ohledu na zpěvaččin katalog, najdou v něm jemné chytré nápady a naznačený nový směr, kterým by se mohla vydat. Tori Amos natočila pohodové popové album, které je střízlivé i smířlivé a na kterém se jí úspěšně daří metamorfóza v matku středního věku, tematicky i zvukově. Stylově zůstává u barokního a komorního popu, který nijak nekomplikuje - napětí ukrývá uvnitř.

Info

Tori Amos - Unrepentant Geraldines (Mercury Classics, 2014)
http://www.toriamos.com

Live: Tori Amos, 11.06.2014, Kongresové centrum, Praha
http://www.livenation.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace