prof. Neutrino | Články / Recenze | 09.02.2023
Bellingcat založil do té doby zcela nenápadný britský úředník Eliot Higgins, který se jako nezaměstnaný otec v domácnosti začal zabývat syrskou občanskou válkou a hledat nesrovnalosti mezi oficiálními informacemi a těmi běžně dostupnými, jen někdy těžko dohledatelnými. Chtělo to mít notnou dávku detektivního talentu spolu s citem pro žurnalistiku, kterou kdysi nedostudoval. A začaly se dít věci. Nejprve své poznatky zveřejňoval na Twitteru, později je publikoval na blogu pojmenovaném podle písně Franka Zappy Brown Moses. Postupně se kolem něj začala vynořovat skupina obdobně zaměřených investigativních „novinářů“ – zainteresovaných amatérů, ale i angažovaných expertů z celého světa.
Ty všechny spojuje sledování podobných cílů: přicházet na skutečná fakta, rozkrývat dezinformace a bojovat proti digitální dystopii. Do vínku si vtiskli nekompromisní heslo: Urči – ověř – rozšiřuj. Dnes se tato platforma zaměřuje na objasňování velkých mezinárodních incidentů, které se jí daří rozkrývat. Ke své mravenčí práci Bellingcat využívá převážně srovnávací analýzu veřejně dostupných informací, jako jsou videa a fotky ze sociálních sítí, satelitních snímků či uniklých databází. V zásadě nepracují s tajnými informátory jako klasičtí investigativní novináři ani s utajovanými daty získanými pomocí hackerů. Takže jejich pátrání je z principu legální a právně nenapadnutelné.
Občanským novinářům se tak podařilo prokázat použití chemických zbraní ve válce v Sýrii, nepřiznanou pomoc ruského dělostřelectva separatistům na východní Ukrajině nebo odhalovat identitu ruských agentů. Bellingcat se stal nezávislou a nezastupitelnou součástí mediální scény s mnoha oceněními a překáží šiřitelům dezinformací i vládám, které by rády nechaly své nezákonné počínání v oparu dohadů a nejasností.
Nově vzniklému oboru občanské žurnalistiky se začalo říkat OSINT (Open Source Intelligence). Slovy Higginse: „Nemusíte mít prověrku na stupeň přísně tajné, tyto informace nejsou určené jen zasvěceným. Bellingcat je něco, co tu ještě nebylo: rozvědná agentura pro lidi.“ Vše následně zdokumentoval ve své autobiografické knize Jsme Bellingcat (2021, u nás vydalo nakladatelství N media). Boj o svobodu informací tak pokračuje dál.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.