Články / Recenze

Zmrtvýchvstání Muže v černém

Zmrtvýchvstání Muže v černém

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 28.03.2014

Je to zvláštní pocit – poslouchat nejnovější nahrávku Johnnyho Cashe Out Among the Stars. Člověk byl zvyklý u posledních Cashových desek, těch ze série American Recordings, vnímat fakt, že je zpívá stárnoucí muž, který se loučí se životem a je si toho moc dobře vědom. Tento pocit u poslední desky mizí. Je to jako cestovat strojem času před rok 1994, rok prvních American Recordings.

Na albu Out Among the Stars je Johnny Cash někým úplně jiným – jak výmluvně dokládá už samotný obal. Stařec, který pomalu a jistě mizel do stínů, je najednou tím Mužem v černém tak, jak si jej všichni pamatují, v plné síle, ve světle, jako zmrtvýchvstalý.

Materiál byl natočen na začátku osmdesátých let v produkci Billyho Sherilla, ale po problémech s vydavatelstvím nebyl vydán. Nyní se konečně po letech dostává na světlo a bezpochyby zaujme čestné místo v diskografii Johnnyho Cashe. Z desky dýchá pohoda, hudební jistota a maximální profesionalita. Nelze očekávat razantní překvapení či žánrové veletoče, Cash v době vzniku neexperimentoval a dělal si „to svoje“. Dočkáme se poctivého country orientovaného na vyprávění příběhů (onen story-telling tak typický pro americkou hudbu): Příjemných romancí s humorným nadhledem (nádherný duet Baby Ride Easy s June Carter, který se nepochybně zařadí mezi jejich nejslavnější kusy), příběhů s přesahem (Out Among the Stars) i smutných vzpomínkových kusů (After All) nebo singlové She Used to Love a Lot. Out Among the Stars není Cashovým vyrovnáváním se se životem, ale čistým, radostným a bezstarostným country.

Deska zní i přes dobu svého vzniku stále moderně, přímo z ní čiší nadšení z tvorby a hraní. Zvuk je plný, se spoustou drobných zvukových detailů. Klasické žánrové aranžmá ozvláštňuje občasné zapojení orchestru či dětského sboru, na výsledném dojmu se často podílí i mandolína, která svým jemným, na sebe neupozorňujícím zvukem vytváří specifickou náladu.

Spousta Cashových nahrávek byla vydávána posmrtně, ale pocit z Out Among the Stars je jedinečný. Díky tomu, že se jedná o vydání zamýšleného celku, ne jen sebrání zapomenutých nebo vyřazených písniček, působí kompaktně a vyváženě a daří se jí vyhýbat hluchým místům. Zůstane-li posledním vydaným zářezem Muže v černém, bude to tečka důstojná, s trochou nadsázky řečeno, ukončující kariéru na vrcholu.

Info

Johnny Cash - Out Among the Stars (Legacy Recordings, 2014)
http://www.johnnycash.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace