Články / Recenze

Zmrtvýchvstání Muže v černém

Zmrtvýchvstání Muže v černém

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 28.03.2014

Je to zvláštní pocit – poslouchat nejnovější nahrávku Johnnyho Cashe Out Among the Stars. Člověk byl zvyklý u posledních Cashových desek, těch ze série American Recordings, vnímat fakt, že je zpívá stárnoucí muž, který se loučí se životem a je si toho moc dobře vědom. Tento pocit u poslední desky mizí. Je to jako cestovat strojem času před rok 1994, rok prvních American Recordings.

Na albu Out Among the Stars je Johnny Cash někým úplně jiným – jak výmluvně dokládá už samotný obal. Stařec, který pomalu a jistě mizel do stínů, je najednou tím Mužem v černém tak, jak si jej všichni pamatují, v plné síle, ve světle, jako zmrtvýchvstalý.

Materiál byl natočen na začátku osmdesátých let v produkci Billyho Sherilla, ale po problémech s vydavatelstvím nebyl vydán. Nyní se konečně po letech dostává na světlo a bezpochyby zaujme čestné místo v diskografii Johnnyho Cashe. Z desky dýchá pohoda, hudební jistota a maximální profesionalita. Nelze očekávat razantní překvapení či žánrové veletoče, Cash v době vzniku neexperimentoval a dělal si „to svoje“. Dočkáme se poctivého country orientovaného na vyprávění příběhů (onen story-telling tak typický pro americkou hudbu): Příjemných romancí s humorným nadhledem (nádherný duet Baby Ride Easy s June Carter, který se nepochybně zařadí mezi jejich nejslavnější kusy), příběhů s přesahem (Out Among the Stars) i smutných vzpomínkových kusů (After All) nebo singlové She Used to Love a Lot. Out Among the Stars není Cashovým vyrovnáváním se se životem, ale čistým, radostným a bezstarostným country.

Deska zní i přes dobu svého vzniku stále moderně, přímo z ní čiší nadšení z tvorby a hraní. Zvuk je plný, se spoustou drobných zvukových detailů. Klasické žánrové aranžmá ozvláštňuje občasné zapojení orchestru či dětského sboru, na výsledném dojmu se často podílí i mandolína, která svým jemným, na sebe neupozorňujícím zvukem vytváří specifickou náladu.

Spousta Cashových nahrávek byla vydávána posmrtně, ale pocit z Out Among the Stars je jedinečný. Díky tomu, že se jedná o vydání zamýšleného celku, ne jen sebrání zapomenutých nebo vyřazených písniček, působí kompaktně a vyváženě a daří se jí vyhýbat hluchým místům. Zůstane-li posledním vydaným zářezem Muže v černém, bude to tečka důstojná, s trochou nadsázky řečeno, ukončující kariéru na vrcholu.

Info

Johnny Cash - Out Among the Stars (Legacy Recordings, 2014)
http://www.johnnycash.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Románek pozdního léta (Julia-Sophie)

Sára Prostějovská 28.10.2024

Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.

Rod se i přes nesnáze podařilo zachovat... (Rod Draka, druhá série)

Šimon Žáček 28.10.2024

Druhá série Rodu draka se tak moc věnuje intimním chvílím rodinných členů, až zapomíná na zásadní konflikt. Anebo je to záměr?

Inšpiratívna periférna osmóza (JAMA 2024)

Lea Valentová 25.10.2024

Dômyselnú dramaturgickú pavučinu tak organizačný tím pretkal napríklad lokálnymi mýtmi aj ladením nástrojov z mimoeurópskych lokalít.

Dekonštruovať tradície (Nathan Bowles Trio)

Michal Berec 05.10.2024

Nosným kameňom je hypnotická repetitívnosť motívov, improvizácia na pomedzí apalačského folku a jazzu, ktorá sa ale môže postupne začať zlievať.

Ďalší výlet dovnútra (Kee Avil)

Richard Michalik 31.08.2024

Opäť cez vydavateľstvo Constellation (Godspeed You! Black Emperor, Jerusalem in My Heart) a opäť s rovnakým producentom (Zach Scholes).

Nádej na vyslobodenie emócií z masy chladného betónu (Jack the Hipper)

Jakub Veselý 30.08.2024

Názov Doomer Music je na mieste a album nám prináša pohľad do sveta, v ktorom sú ľudské emócie potlačené, kde môžeme vidieť len drsnú schránku panelových domov.

Kluci od velkých jezer z Ohia objevili svět (Cloud Nothings)

David Stoklas 27.08.2024

Final Summer je deska, ze které čiší životní síla a touha něco dělat. A dělat to navzdory příkořím.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace