woko | Články / Recenze | 06.03.2015
Se superskupinami se poslední dobou roztrhl pytel, zdá se. Po všech Palms, Killer Be Killed a Giraffe Tongue Orchestra vychází debutové album trojici Sumac. Za ní nestojí nikdo jiný než workoholik Aaron B. Turner (ISIS, Old Man Gloom, Mamiffer), Brian Cook (Russian Circles) a Nick Yacyshyn (Baptists). Je to sice hlavně Aaronův projekt (napsal veškerou hudbu), ale ani zbylí dva si nenechali nápady pro sebe (obzvlášť Nick). Jestli se vám stýská po ISIS - a myslím tím po patnáct let starých ISIS, jste tu správně.
Aaron Turner loni zničehonic vykoukl na světlo světa a k údivu všech vyplivl se svojí další superskupinou Old Man Gloom alba The Ape of God a The Ape of God. A to po pouhých dvou letech od NO, na které se fanoušci načekali dlouhých osm let. Přičtěte k tomu ještě hodinový dokument o skupině a začnete přemítat, kde sakra mohl vzít ještě čas na úplně novou kapelu a vydat během pár měsíců hodinu zbrusu nové hudby. Sumac (česky škumpa) ve skutečnosti ležel Aaronovi už pár let kdesi v šupleti a pozvolna číhal na vhodné kolegy. S Brianem Cookem se znal už delší dobu, problém nastal s výběrem bubeníka - až po patřičném scoutingu mu učaroval Nick Yacyshyn. A udělal nejlépe, jak mohl, protože až mechanicky přesný rytmus bubeníka Baptists dává debutu Sumac přivonět ke Godflesh a hlavně k raným ISIS.
Zvuk The Deal je surový a bez příkras. Minimum krabiček, kytary podladěné bůhvíkam, hrdelní zpěv, pochodový, téměř robotický rytmus. Při poslechu naskakují Celestial a SGNL>05, rané desky ISIS, kdy se ještě tolik nehrálo na vesmírno a čisté vokály. Kdybyste o skladbě Hollow King řekli, že je to ztracená perla z b-side Celestial, klidně bych to odkýval. Sumac ale skladby ozvláštňují sludgeovými pasážemi, kdy kopačák sype jak kulomet a kytara chytí rychlejší tempo. Spolu s krátkými strunovými kouzly mezi armádou riffů zní občas zvuk až téměř progresivně ve stylu Messhugah. Je to dost na zavření úst těm s: „Pf, další ISIS deska od někoho z ISIS.“ The Deal bere to nejsurovější z dob, kdy se post-metal tvaroval, a přidává inovátorství - jen tak akorát. Což je hodně dobrej dýl.
Sumac - The Deal (Profound Lore, 2015)
www.facebook.com/SUMACBAND
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.