Barbora Števanka Kadlíčková | Články / Recenze | 04.12.2018
Árstíðir nejsou pro české publikum neznámou formací, odehráli tu za posledních pět let hned několik koncertů, a obecně se řadí do škatulky indie folk nebo chamber pop. Od jejich posledního alba, crowdfundingového úspěchu Hvel uplynuly tři roky a došlo k dalšímu zúžení ansámblu. Do jakých vod se na novince Nivalis vydala populární islandská kapela letos?
Úvodní singl While This Way naznačuje, že současné trio doplněné hostujícími hudebníky se tentokrát více zaměřilo na práci s elektronikou, která s barevně jednotnými zpěvy a echem smyčců působivě vykresluje širou zimní krajinu. Dlouhou dobu si Árstíðir vystačili s kytarami, klavírem, barvitě propracovanými houslemi a violoncellem, které bohatě zastaly i rytmickou stránku. Aktuálně se přidávají bicí - od několika experimentů na Hvel jsou zde využívány prakticky v plném rozsahu stopáže. Skvěle fungují v rytmické Lover, ovšem o několik tracků později jsou už poněkud repetitivní a jejich použití vyznívá místy nuceně. Nivalis přináší sonicky široké kousky i komorní balady. Éterická Mute rozehrává mrazivou elektronickou plochu zdobenou vrstvami houslí, která se mírně úsměvným rockovým beatem láme do ploužáku, zatímco v rádiové In the Wake of You by stačilo přidat zpěvačku se sametovým altem a výsledek by se bez větších úprav hodil pro příští bondovku.
Na třináctitrackové desce dominuje angličtina, islandština zazní pouze v temnější, progresivněji laděné Thar sem enginn fer. Smyčce vzhledem k objemu elektroniky často ustupují do pozadí a po odchodu fenomenálního houslisty Karla Jamese Pestky (nyní spolupracuje s Ólafurem Arnaldsem či Iamthemorning) jsou spíše romantizujícím doplňkem. Výraznějších ploch se dočkají například v mysteriózním valčíku Circus nebo v nevěrohodně vyznívající Please Help Me.
Uhlazené vokály tria podporují intimní vyznění vztahových a introspektivních zpovědí, časem ale přichází stereotypní opakování nápadů, kterým by slušela větší emoční rozdílnost. Nivalis je snahou o osobité propojení současných elektronických a popových trendů s folkovým základem, bohužel se to ne zcela daří. Deska častěji přechází k ověřeným rádiovým schématům a nevyhne se oslabujícím klišé, ať ve zkreslení zpěvu, v nevhodně použitých elektronických odkazech minulých dekád či ve smyčcových aranžích. Jedinečnému projevu, vyrůstajícímu z folku a sborové tradice prostoupené klasickou hudbou, se Árstíðir touto nahrávkou poněkud vzdalují v popových vlnách. Snad v nich zcela nezmizí.
Árstíðir – Nivalis (Season of Mist, 2018)
bandcamp kapely
Živě:
Árstíðir (isl)
11. 12. 2018 20:00
Melodka, Brno
fb událost
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.
Sára Prostějovská 28.10.2024
Synthpopové Forgive Too Slow vypráví deset krátkých příběhů lásky, jíž autorka v každém z nich nahlíží jinýma očima.