Články / Recenze

Cash i Daněk. Spermbankers.

Cash i Daněk. Spermbankers.

Ivo Mikšovský | Články / Recenze | 08.09.2015

Na konci března pokřtili „pražští“ Spermbankers debut Get Rid of It. Obsahuje sedm skladeb, z toho pět osobitých coverů a dvě autorské věci. Pokud kapela parafrázovala skladby archaického country, blues nebo gospelu, obrátili se k ikonám typu Hanka Williamse, Johnnyho Dowda nebo Reverenda Edwarda W. Clayborna. Zažitá paradigmata ale obohatili o mnohé hudební neologismy.

Covery jsou vždycky risk, ale v případě Spermbankers jsou uvěřitelné. Bez hlubšího pátrání často nelze poznat, které ze skladeb jsou vlastním dílem osy Mäkelä-Růžička-Neven a které jsou výpůjčky. Spojuje je totiž zaprášený, autentický, dřevní zvuk starých nahrávek, pod který se podepsal bubeník Bert Neven a následným masteringem Reza Udhin z ostrovních Killing Joke.

Deska drží pěkně pohromadě. Asi nejlepším kusem je citace J. James Johnnyho Dowda. S touto baladickou látkou o slovutném desperátovi se vypořádali už třeba Johnny Cash, Nick Cave nebo Wabi Daněk, jenže zatímco Wabi stvořil odrhovačku („... ale tenhle přítel hadí, ten vám Jesse zradí, já vím, tenkrát v noci prásk’ ho sám...“), Spermbankers zůstávají věrni původní angličtině. Stejně jako ve všech zbývajících skladbách.

Tihle chlapíci jsou určitě jednou z nejlepších rokenrolových kapel u nás, navíc se jim živý zvuk podařilo dostat na desku. Škoda jen, že jsou to líní dědci, kteří se po třech letech práce spokojí s půlhodinovou nahrávkou.

Info

Spermbankers - Get Rid Of It (diy, 2015)
www.facebook.com/pages/THE-SPERMBANKERS/211768405509704

Live: Cargo Fest, 9. 9. 2015, Cargo Gallery, Praha
www.facebook.com/events/1630169620601701

Recenze vyšla v magazínu Full Moon #49.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace