Články / Recenze

Chrome jsou podobně sexy jako klasické série Star Treku

Chrome jsou podobně sexy jako klasické série Star Treku

Michal Pařízek | Články / Recenze | 30.08.2013

Fanouškovské připomenutí jedné z důležitých kapel na americké alternativní scéně přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Dinosaur Jr, Butthole Surfers a mnoho dalších by zněli bez Chrome možná úplně jinak, o mladších kapelách jako Wooden Shjips nebo White Hills to platí zrovna tak. Chrome vznikli v roce 1975 v San Franciscu a od začátku ve své hudbě spojovali zasněnou psychedelii à la Pink Floyd, hendrixovsky divoké tajemno a krautrock s punkovým přístupem a noiseovými výboji. Nová kolekce dosud nevydaných skladeb z toho nejlepšího období skupiny vychází díky serveru Pledge Music právě nyní a jde o doplnění zásadní etapy Chrome, která spadá mezi roky 1978 a 1982. Kompilace osmnácti skladeb je mimořádná a je s podivem, kolik skvělé hudby tehdy dokázala ústřední dvojice Damon Edge a Helios Creed vyprodukovat. Bohužel se poté nadobro rozešli, Damon Edge postavil novou podobu Chrome ve Francii a Helios Creed se už pod svým vlastním jménem stal jedním ze symbolů labelu Amphetamine Reptile.

Na Half Machine from the Sun najdeme divoké psychedelické jízdy, výrazné industriální momenty, vokodéry zkreslené vokály; prostě všechno to, díky čemu Chrome získali svoje kultovní postavení. Kolekce má výrazný ostrý zvuk a úžasně staromilskou atmosféru, která ze sbírky skladeb téměř pětatřicet let starých skladeb čiší. Chrome jsou podobně sexy jako klasické série Star Treku nebo původní Star Wars; všechny ty efekty, space zvuky a kompletní produkce jsou už dávno zastaralé, jenže pořád spiklenecky okouzlující a plné zabijácké energie. Divoké kusy jako Anything, Looking for Your Door, Fukushima (Nagasaki) nebo Sub Machine doplňují pomalejší skladby Rain nebo Autobahn Brasil; klasická rocková schémata Chrome rozbíjejí se záviděníhodnou důsledností, tehdejší publikum musela kapela děsit. Na sbírku nevydaných skladeb jde o soudržnou a vygradovanou kolekci. Naprostá povinnost pro všechny fanoušky space rocku a psychedelie.

Info

Chrome – Half Machine from the Sun, The Lost Chrome Tracks from 1979 - 1980 (Pledge Music, 2013)
www.staticwhitesound.com/chrome/discography.htm

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace