Adéla Polka | Články / Recenze | 11.12.2023
Přecitlivělost a introvertnost jsou považované spíše za slabosti. Lidé s takovými vlastnostmi se často moc neprojevují, nejsou draví, dostatečně odvážní, odvázaní a tak dál. Lenka Blažejová chtěla toto téma otevřít široké veřejnosti a rozhodla se pro způsob jí vlastní a vyšla z toho výtvarně a graficky bohatá knížka.
V první části se dozvídáme něco ze života autorky, které v dětství částečně mizí otec, což je plnohodnotné trauma, které je potřeba zpracovat. Naštěstí se tomu nevěnuje celá kniha. Naopak, Blažejová se snaží uchopit svět bolestného a přecitlivělého prožívání komplexně a nápomocné jsou jí vkusné a nápadité modročerné kresby. Ty jsou zároveň způsobem, jak tíživé téma odlehčit.
Mezi terapeutickým vypsáním a vymalováváním se se objevují citace známých psychologů a Blažejová dokazuje, že málokdo je vlastně výhradně absolutní introvert nebo úplný extrovert. Pozoruhodným poznatkem pak je, že v přírodě přežijí snadněji tvorové introvertní, kteří dobře promýšlí svou strategii přežití a množí se mnohem pomaleji a výjimečněji. Tvořivost a práce o samotě je pak skrytá „super síla“ introvertů. Pomalý, ale intenzivní vývoj věcí v režii citlivek mohl měnit dokonce běh dějin, vysvětluje v kapitole o vlivných osobnostech, mezi nimiž byli Václav Havel, Nicholas Winton, Isaac Newton a další.
Teorie a názory, které v knize zaznívají, jsou zdařile otisknuty do samého díla. Kvalita papíru, důraz na detaily, rešerše, zpochybňování, že by bylo dílo perfektní, a skromnost potvrzují, že knihu zhotovila křehká a přemýšlivá duše, která se do jisté míry vypořádala s tím nejhorším, co tato povaha přináší, a už s tím umí docela pohodlně žít. Cíťa je zároveň projevem hluboké empatie, kterou autorka cítí vůči všem, kteří vše prožívají přehnaně moc a jejichž perfekcionismus může být přítěží pro ně samotné i pro jejich okolí.
Lenka Blažejová – Cíťa (Blaze.je, 2023)
web nakladatelství
foto © se svolením nakladatelství Blaze.je
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.