Články / Recenze

Cold War Kids a stín minulých desek

Cold War Kids a stín minulých desek

Peter Forgáč | Články / Recenze | 27.11.2014

Je asi až příliš lehké ztratit se v současné spleti indie rocku. A to nejen z hlediska posluchače, ale i když stojíte na opačné straně barikády. Každý, kdo nemá k dobré hudbě daleko, zaznamenal boom a postupný vývoj žánru za poslední dekádu a déle. Cold War Kids vydali pátou desku, a to už je řadí mezi indierockové veterány, pátou desku za osm let, to je velice slušná kadence. Má ale ještě Hold My Home po hudební stránce co nabídnout ?

V roce 2006 přišli Cold War Kids se svěžím blues rockem, nahrávka Robbers & Cowards byla přijata vřele a stala se odrazovým můstkem. Doba změn a experimentu vrcholí právě teď. Zatímco předchozí Dear Miss Lonelyhearts byla víceméně přímočará, Hold my Home je méně konzistentní a jako by váhala nad směrem, kterým se vydat.

All This Could be Yours je slibným otvírákem, hudebně připomene starší (lepší?) Cold War Kids. Svižný rytmus, zvonivé akordy piána a výrazné vokály. Následně si budete střídavě až do konce alba buď podupávat do rytmu, nebo zívat nudou. Druhý případ nastává záhy. First je obyčejná, lehce zapomenutelná a až příliš popová skladba, textově poněkud sentimentální, zato si užijete sborového tleskání. Oživení přichází v podobě Hot Coals a Drive Desperate. První s osobitými kytarovými akordy a rytmem, druhá zase dynamická i s několika dobrými riffy. Možná zkontrolujete přehrávač, jestli jste si omylem nepustili U2, ale to je jen Hotel Anywhere.

Mezi nejlepší momenty lze určitě zařadit Go Quietly - tady je vidět, v jakých polohách se kapela cítí ideálně. Začne rockovou kytarou a následně využije celého rozsahu Willettova hlasu na pozadí úderné melodie. Titulní skladba je zase doprovázená výraznou basou, patří mezi rychlejší, rockovější a lepší. Tak jako Flower Drum Song nebo naopak pomalá, ponuřejší piano skladba Harold Bloom, nesoucí jméno literárního kritika. Druhá polovina je výraznější, pokud ovšem přejdete několik nezbytných vycpávek.

Hold My Home je album bez nějakého směru či konceptu. Střída světlé chvilky s těmi šedými, spoléhá na výrazné vokály, ale z průměru vyjde jen těžko. Cold War Kids se vyvíjejí. Ale zatímco jiným kapelám stejného žánru to jde lépe, Hold My Home zůstává jen stínem minulých desek.

Info

Cold War Kids – Hold My Home (Downtown Records, 2014)
www.coldwarkids.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace