Články / Recenze

Žiletková bublanina Black Marble

Žiletková bublanina Black Marble

Libor Švitorka | Články / Recenze | 17.04.2013

Blažené rejdění nočních tvorů v podrostu, husí kůže, omamná vůně tlení a ponurý chlad. Chlad, jako když vám v dospělosti máma vyčítá přešlap a má pravdu. Peristaltika dřevního temného synthu, zastřený vokál pouličního tlampače oznamující zhuntovanost světa, uhrančivé basové linky a pulzující tlukot naděje kdesi v dálce. Black Marble. Disneyland zádumčivé povahy.

Brooklynští Ty Kube (basa, zpěv; ex-Team Robespierre) a Chris Stewart (mašinky) dotáhli v obýváku svůj postpunkový tetris s tvary mrazivé elektroniky, punkového DIY přístupu a návykové rytmiky od pozoruhodného krátkého debutu Weight Against the Door k výlisu dlouhohrající desky. Album vyšlo na seattleském labelu Hardly Art na podzim před poslední apokalypsou. Akorát včas jako ideální soundtrack rozpadu chlorofylu a zimních krajin s mokrem v botách.

Starý trika s kapelama se rozhodně nevyhazujou. Tihle kluci z NYC zřejmě mají dost podobný šatník s The Soft Moon a Tropic of Cancer. Notně seprané onuce trik Joy Division, Bauhaus a Siouxie and the Banshees ovšem pořád ještě nenosí jenom na spaní nebo s košem. Coldwave, dark wave, synth wave nebo žiletková bublanina, říkejte si hudbě Black Marble dle libosti, zarytí škatulkáři z online diskuzí se už kvůli tomu po sobě naplivali dost. Sám Stewart, toho času art director v reklamce, vyvrátil, že by Black Marble byli coldwave kapela. Prý jen používá vybavení, co má doma, shodou okolností z přelomu 70. a 80. let, kdy tenhle hudební styl vznikl ve Francii, takže se neubrání podobnému zvuku.

A Different Arrangement, necelých 37 minut v jedenácti kusech. I přes zdánlivou monotónnost a odtažitost práce s elektronikou zní celá stopáž lidsky a konzistentně: nezúčastněně naléhavý baryton, prominentní basa jako smeknutí Peteru Hookovi, minimalistické chytlavé melodie vintage syntezátorů, vzdálené bicí automatu, zvuková vrstevnatost a umění napsat písničku. Úvodní hypnotická Cruel Summer (s povedeným klipem) neuspěchaně poodkrývá oponu do temného sálu, kde se tenhle večer už nebude rozsvěcet. Následuje pohřební píseň z horečnatého snu (A Great Design), na kterou tančí všichni smuteční hosté, včetně nebožky. Ze seznamu skladeb si zvýrazňovač ještě zaslouží titulní svižná A Different Arrangement, variující dvouslovný varovný popěvek „this time, this time“, a koncerty již prověřená Pretender z předchozího EP.

S každým poslechem přetrvává dojem, že se v přehrávači napočítalo do jedenácti nějak moc rychle. Myšleno jako kompliment. Hřejivá melancholická náruč studeného černého mramoru. Nostalgie a pocitový oxymóron, žádné post-post-post klišé.

Info

Black Marble – A Different Arrangement (Hardly Art, 2012)
www.blackmarblenyc.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace