Články / Recenze

Dance baby dance like the world is ending: Awolnation

Dance baby dance like the world is ending: Awolnation

Anna Pleslová | Články / Recenze | 17.03.2013

Jméno téhle nové americké skupiny se nepíše jen s velkým A na začátku, ale velká jsou i ostatní písmena. Vypadá to velmi honosně, ale zdá se, že se k nim takto „epicky“ psaný název hodí. Awolnation se dali dohromady v rodném Austinu roku 2009, kdy frontmana a hlavního tahouna kapely Aarona Bruna nechali nahrát pár písní ve studiu Red Bull Records a poté s nimi podepsali smlouvu. A vyšlo debutové album Megalitic Symphony.

Všechny písně na desce zaujmou už na první poslech, jsou rytmické, hymnické a hlavně chytlavé, některé bohužel až příliš. Mnoho skladeb začíná slibnou slokou se spoustou nečekaných instrumentálních obratů a spojení, ale pak přijde naprosto popový, až sladce žvýkačkový refrén, který všechno shodí. Megalitic Symphony je deska plná rozporů, stejně jako image kapely. Chvíli působí jako soundtrack k počítačové hře pro děti, chvílemi zase jako progresivní album, ke kterému se musíte propracovávat.

Příznačná je poslední píseň, téměř patnáctiminutová symfonie Knights of Shame. Klišé typu „Dance baby dance like the world is ending“ přechází v elektro-rockovou část, která je zase utnutá refrénem z „brazilské telenovely“, následuje undergroundový rap a vše končí opět telenovelou. Zní to jako recept na hudební dort pejska a kočičky, ale paradoxně mě to hrozně baví. Jen mi pokaždé běhá mráz po zádech, když vím, že i ty absolutně naivní části myslí pan Bruno vážně.

Awolnation nepřináší nic nového, ale jsou zajímaví tím, jak dokážou kombinovat tak odlišné hudební styly jako reggae a rap, gospel, elektroniku i hard rock. Jejich hudba je taková, ehm, definice postmodernosti. Možná se vám nebude zamlouvat celé album, ale songy jako Knights of Shame, našláplá Burn It Down, akustická Guilty Filthy Soul nebo úspěšný singl Sail stojí za poslech. A když nad tím tak přemýšlím, musím říct, že Megalitic Symphony patří k tomu lepšímu, co v nedávné době vzniklo.

Info

Awolnation - Megalitic Symphony (Red Bull Records, 2011)
www.awolnationmusic.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace