Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 06.01.2021

Kdo zvítězil v anketě o nejlepší desku roku 2020? Na domácím hřišti to byli mystičtí Tábor s prvotinou Liebe. Poznávacím znamením kapely je harmonium, dronění a bytostný odpor k sebeprezentaci, který mají společný s vítězkou zahraniční kategorie, Fionou Apple. Název její ceněné nahrávky Fetch the Bolt Cutters navíc nabádá k absolutnímu osvobození. A čím to, že zrovna tyto dvě nahrávky u nás slaví takový úspěch? Asi nás už všechny štve snažit se někomu zavděčit.

Domácí

1. Tábor – Liebe (Stoned To Death) 73 bodů
Přibližovat poetiku skupiny Tábor prostřednictvím působení jejich členů v dalších formacích je poněkud zavádějící, ostatně zkuste najít průsečík mezi Bahratal, MaVa, Or, Oswaldovi a Vole. Tábor sází na lyriku, legendisticky odkazují na noci strávené v zaniklých cínových dolech, staví na jedinečné koncertní atmosféře, která je stejně tak magická, jako skličující. Hypnotické křížení rocku s folkem a youngovským kytarovým eskapismem zachytili na albu Liebe, které vyšlo u pardubického labelu Stoned to Death. S nahráváním oslovili táborské studio Davida Zemana. A jestliže nás Tábor chtějí vést „do nejhlubších propastí vlastního nitra,“ Kalle tu cestu znají.

„Album plynie prirodzene, má svoje tiché aj hlučné pasáže a hudobne osciluje niekde medzi temným folkom, dronom a rockom. To sú však technické detaily, výnimočná je predovšetkým tajuplná až spirituálna nálada, ktorá z neho sála. Krásné nedokonalosti sú všadeprítomné. Od prvej sekundy je počuť akési klopkanie, jedná sa o vedľajší produkt harmónia. Ďalším výrazným prvkom je repetitívnosť hudobných motívov a prelínajúci sa spev členov kapely, poslucháča to ľahko uvedie do tranzu. Spleť hlasov si podobne ako rieka prediera vlastnú cestu, niekedy pokojne plynie, dokáže však byť aj dravá a človeka pohltiť.“ (Lucia Banáková, Full Moon)

2. Amelie Siba – Dye My Hair (Teargarten | Full Moon Forum) 72 bodů, 3. Lenka Dusilová – Řeka (Animal Music) 70 bodů, 4. Black Tar Jesus – Year Insane (Btj) 60 bodů, 5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records) 46 bodů, 6. Povodí Ohře – Dva trámy na kříž (Naše desky) 41 bodů, 7. Katarzia – Celibát (Slnko Records) 39 bodů, 8. Načeva – Zdivočelí koně (vl. náklad | Polí5) 34 bodů, 9. Chief Bromden – Slunovrat (Full Moon Forum) 31 bodů, 10. Pris – Kopřivy (Divnosti) 28 bodů, 11.–12. Dukla – Honza (Sing Sing Soundsystem) a Něco něco – Začíná (Divnosti) 26 bodů, 13. Science Killer – Songs About Love and Other Strange Feeling (Kabinet Records) 24 bodů, 14. Květy – Květy Květy (Indies) 22 bodů, 15. Člověk krve – V kuchyni (Divnosti) 18 bodů, 16.–17. Annet X – Až budu velká, chci být Aneta Charitonova (Annet X | Warner Music) a Mutanti hledají východisko – Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele (Landmine Alert) 17 bodů, 18. Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach (Warner Music) 16 bodů, 19. Or – Smutný stroje (Silver Rocket) 15 bodů, 20. David Pomahač – Do tmy je daleko (Indies) 14 bodů, 21. Jan Tomáš – Saturn Gizeh Lynx (Stoned to Death) 13 bodů a další...

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

1. Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters (Epic | Clean State) 53 bodů
Fiona Apple každým svým krokem překračuje rámec obvyklé popové umělkyně, pracuje podle vlastních pravidel, je vytrvalá a soběstačná. Načasování Fetch the Bolt Cutters bylo dokonalé – deska vyšla v polovině dubna, tedy ve chvíli, kdy byla drtivá většina celého světa zavřena doma, v karanténě. Apple desku nahrála ve svém domě ve Venice Beach a jak potvrzuje v rozhovoru pro magazín Vulture, její domov je i protagonistou celé desky: * „Nastěhovala jsem se do tohohle domu v roce 2000. A měla jsem pocit, že chce, abych v něm navždy zůstala. Po čase jsem si řekla, dobrá, dám ti, co chceš, dome! Nebudu pracovat ve studiu, zasloužíš si, abych tě nahrála.“ * Fetch the Bolt Cutters potvrzuje, že opravdu důležité věci můžeme rozeznat i za zdmi svého bytu. Podobné zjištění bylo právě loni důležitější než kdy dříve.

„Fetch the Bolt Cutters je zatraceně silné album. Přináší vyrovnanost a jakési smíření, ale rozhodně není poraženecké. Jediné, co by se mu dalo vytknout, je, že po nabité a uchvacující první polovině ze třinácti skladeb druhá půlka poněkud ztrácí dech a písně nejsou tak výrazné. Ale to je asi tak vše. Fetch the Bolt Cutters je totiž především albem, které vás velmi snadno vtáhne do spirály nekonečných poslechů. Fioně se podařilo vytvořit dílo, které je drsné i vtipné zároveň. A především neuvěřitelně chytlavé.“ (Judita Císařová, Radio Wave)

2. Yves Tumor – Heaven To A Tortured Mind (Warp) 36 bodů, 3. Sevdaliza – Shabrang (Twisted Elegance) 31 bodů, 4. Moses Sumney – Græ (Jagjaguwar) 29 bodů, 5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů, 6. Run The Jewels – RTJ4 (Jewel Runners | BMG) 26 bodů, 7. Protomartyr – Ultimate Success Today (Domino) 25 bodů, 8.–9. Nick Cave – Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace (Bad Seeds Ltd.) a Deftones – Ohms (Warner Music) 23 bodů, 10.–11. Clipping. – Visions of Bodies Being Burned (Sub Pop) a Oneohtrix Point Never – Magic Oneohtrix Point Never (WARP) 21 bodů, 12. Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord) 20 bodů, 13. King Gizzard & The Lizard Wizard – K.G. (Flightless) 16 bodů, 14.–15. Hey Colossus – Dances/ Curses (Wrong Speed) a Mary Latimore – Silver Ladders (Ghostly International) 15 bodů, 16.–18. Jehnny Beth – To Love is to Live (Caroline), Phoebe Bridgers – Punisher (Dead Oceans) a Lyra Pramuk – Fountain (Bedroom Community) 14 bodů, 19.-21. Nadine Shah – Kitchen Sink (BMG) a Eartheater – Phoenix: Flames are Dew Upon My Skin (PAN) a Keeley Forsyth – Debris (The Leaf Label) 13 bodů

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #146: 100

Michal Pařízek 27.12.2024

Vlastně jsem si myslel, že to tak dlouho není, dodnes si pamatuju, jak jsme se domlouvali se Zdeňkem Lichnovským. Bylo to u nás v kanclu, dělali jsme rozhovor u příležitosti…

5 zimních písniček pro tichou noc podle Full Moonu

redakce 22.12.2024

Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.

Šejkr #145: Peříčka

Michal Pařízek 13.12.2024

Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.

Proč je jetel špatným křesťanem? Protože si nepřeje být spasen. (Gurumánie)

Minka Dočkalová 12.12.2024

Hra o čtyřech hercích není pro divadelní uskupení Bazmek entertainment nic neobvyklého, prvek interaktivity mě děsil jen zpola, i když LARPy spíš nemusím.

Preview: Le Guess Who? 2024

Maria Pyatkina, David Čajčík, Michal Pařízek 29.10.2024

Pokud někde objevovat, tak právě tady. Vybíráme z napěchovaného programu devět jmen.

Šejkr #140: V obraze

Michal Pařízek 04.10.2024

Dneska v osm večer na Radiu 1 spolu s Angeles Toledano, Melike Şahin, Autumnist, Juliánem Mayorgou nebo Cindy Lee. If You Hear Me Crying… leave me alone.

Šejkr #139: „I’m sure we’re not the only ones“

Michal Pařízek 20.09.2024

Šest dní u moře uplynulo tak rychle, že jsem se ani neotočil, a určitě nejen proto, že tam bylo 15 stupňů. Ale ve stínu toho, co se dělo/děje tady, už…

Šejkr #138: Prsten

Michal Pařízek 06.09.2024

Okruží severu sedí kolem mozku pevně a (možná) napořád, podobně jako prsten, který mám na prstě snad po třiceti letech. Přišel ke mně před Rouge, komu tak asi patří? Forget…

Tak daleko, tak blízko: Mario „Dust“ La Porta (Psychopathic Romantics)

redakce 29.08.2024

Mario „Dust“ La Porta si zařídil svůj bar, aby se měl kde zašít, taky si tam hrává. A se svojí kapelou jezdí po světě. Přijedou i do Kaštanu.

Šejkr #137: V přízemí

Michal Pařízek 23.08.2024

Štvanice minulý pátek hořela. První pražský Underground Overtake se povedl náramně, atmosféra euforická a velká stage, která u Bike Jesus vyrostla, byla zatraceně funkční i slušivá.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace