Články / Recenze

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala | Články / Recenze | 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené a nemají chuť poznávat rozmanitosti bývalé Jugoslávie, včetně historie a nejrůznějších ponurých stránek oblasti. Trio Nemeček vás na třetí desce, přesněji druhé v rámci aktuální trilogie Prokletije, vezme na intenzivní meditativní či dokonce psychedelickou horskou dráhu, které často vévodí tribální rytmika.

Nicméně dojde i na zasněné plochy a folkové elementy. Ty jsou nedílnou součástí esence kapely, protože folk je na území Chorvatska a vůbec celé bývalé Jugoslávie brán mnohem otevřeněji než u nás. My dechovku vnímáme jako občasné ozvláštnění, víkendový blok lidové hudby na veřejnoprávním kanálu a spíš se u toho pousmějeme a zaskotačíme třeba během městských slavností, než by nás to zasáhlo, nebo dokonce abychom rozbíjeli sklenice, jako se to dělá na jihu, když vás text a melodie trefí. Jen ty nejlepší cimbálovky, například v okolí Uherského Hradiště, umí tento pocit navodit. Na Balkánu je ta šance narazit na něco tak silného a emotivního mnohonásobně vyšší. Navíc zajímavé je, že mládež v jihovýchodu Evropy nepotřebuje rebelovat vůči rodičům. Emotivní folk, u kterého roste počet sklenic ohnivé vody, rychlost v autě nebo pocit sentimentu, si tam dopřávají bez ohledu na generaci.

Nemeček ukazují, že lze z tradice vycházet a posouvat ji zase dál, ať už jde o práci s poezií, na kterou se nezapomíná, nebo čerpání z lidových tanců, posunutých na úroveň kmenového křepčení. Dává smysl slabost kapelníka Nemecek pro formaci Oranssi Pazuzu, která se umí zvukově pohybovat i v hlukových bažinách či black metalu. Chmurné představy umocňuje i přebal desky Prokletije II, kde je použita kresba chorvatského umělce Ljuby Babiće, která vznikla v roce 1916 a symbolizuje rozpad jednoho světa (tehdy smrt Františka Josefa I. a blížící se rozpad Rakouska-Uherska) a nejistotu z budoucnosti.

S Nemeček se dostanete na pobřeží, k němuž se blíží temnota, ale také do vnitrozemí, včetně nepřeberných lánů Slavonije. Nenechte se zmást snímky typu Vražda v Orient expresu a jeho různými zpracováními, která vám budou podsouvat, jak se v okolí města Vinkovci, kde se vlak zasekl, nachází vysoké hory. Hloupost, celému území dominuje rovná, plodná a zelená krajina. Nicméně, především v létě zažijete ve vnitrozemí bouřky, které by si v horách nevysnil ani Saruman. Černočerné nebe a děsivé vichry. Do té spirály vás Nemeček vtáhnou a skrze noiseové plochy vás v tom také nechají. Avšak, nedostaví se děs. Pouze pozorujete a necháváte se vést jako na cestovatelské přednášce, která vám ukazuje všechny odstíny regionu, včetně těch bezútěšných.

Jsou tam prvky, u kterých si budete říkat: „Je to řecké, turecké, nebo orientální?“ Snad od všeho trochu, a proto je ideální popis „středomořské“. Navyknutí na tu náladu nějakou dobu trvá, ale díky doposud nejvyrovnanější produkci a největší přístupnosti (nic proti debutu) bude seznamování přirozené. Uživajte.

Info

Nemeček - Prokletije II (Lack of Records, 2024)
Bandcamp

živě:
Nemeček (sl) + Eva Sajanová & Dominik Suchý
23. 2. 2024 19:30
Klubovna, Praha
web

foto © se souhlasem Nemeček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Pořád překvapivý soundscape (The Necks)

Žofie Křížková 05.11.2024

Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace