keša | Články / Recenze | 01.08.2015
Mám pocit, že s projekty o dvou muzikantech se v nedávné době roztrhl pytel. Těžko říct, čím to je. Uspěchanou dobou? Muzikantů je sice dost, ale času málo? Letos šlo o pátý hudební doprovod k němému filmu na Letní filmové škole, který obstarávají jen dva, a to plnohodnotně. Duo dávno není handicapem, což nám tady předvedli už Červen, Kalle, Sítě nebo projekt Pacov.
Dnes se nelehkého úkolu zhostili Zabelov Group, kapela akordeonisty Romana Zabelova a bubeníka Jana Šikla. Milostný trojúhelník popsán na 108 minutách filmu, ve kterém se nic moc neděje. Box je spíše kulisou než hlavním tématem.
První záběr filmu, pohled na buben a start bicíma. Zároveň jde o poslední moment, kdy duo doslovně „reaguje" na dění na plátně. Zabelov mají úplně odlišný koncept, dotváří atmosféru filmu, hrajou o tom, co není na první pohled vidět, ale čím dál víc je to cítit. Svatba v kostele, varhany jsou na chvíli suplovány akordeonem. Následuje veselice, tanec, smích, to vše jedou Zabelov melancholicky, nezajímá je to, co je na povrchu, a divák ví, že tento film nebude o štěstí. Duo nemá potřebu měnit své krásné nu-jazzové polohy ani při změnách prostředí, nepůsobí to rušivě, pomalu se stávají součástí plátna, vracejí se k nastaveným tématům a tranformují je. Jde o dokonalé muzikanty, kteří ví, že míň je někdy víc. Zefektovaný akordeon hraje sám, bicí často utichnou, bubeník mění za kytaru nebo xylofon. Tu a tam doplní úspornou hru samply a hláškami navazujícími na boxerská utkání. V rychlejších věcech si dupu a kývám do rytmu, houpe to se mnou samo.
Film v současnosti příliš dlouhý, dnes by kdekdo stříhal na polovic a nic by nechybělo. Ale aspoň jsem si mohl vychutnat perfektní vystoupení kapely, která svou hudbou film několikanásobně předčila a o které jsem předtím neslyšel, ale slýchat budu.
Letní filmová škola 2015:
Film a živá hudba: Němý (restaurovaný) Alfred Hitchcock
Světový šampión (1927), hudební doprovod: Zabelov Group
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Šimon Žáček 24.11.2024
Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.
Magdalena Fendrychová 11.11.2024
Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.
Žofie Křížková 05.11.2024
Dvaačtyřicetiminutová stopáž zahrnuje jediný track a ten nabízí ponor do hluboce meditativní lázně neopakovatelných nuancí. Za týden v Praze.