Články / Recenze

Gonjasufiho Mandela Effect

Gonjasufiho Mandela Effect

prof. Neutrino | Články / Recenze | 26.04.2017

Loňská nahrávka „warpího“ chráněnce GonjaSufiho tak trochu nespravedlivě zapadla ve výročních žebříčcích v záplavě jiných. Proto se zřejmě autor i londýnské vydavatelství rozhodli zkusit desku připomenout ještě jednou v podobě coverů, remixů a několika nových interludií podivínského rapera a jogína s rastafariánskými kořeny a mexicko-etiopskou krví, který tak dokresluje transkulturní kvas dnešní doby.

Původní album Callus s vyobrazením tří „bohem opuštěných“ křížů na obalu bylo svéráznou ukázkou postdadaistické dekonstrukce hudebních trendů od postrocku po hip hop. Vše zformované do obskurně psychedelického rámce. Hudebně se sblížení jamajského fundamentu s mystikou tancujících dervišů vydařilo na výbornou - album zní, jako by veškeré nástroje nahrál sám Sumach Ecks během soboty pod vlivem halucinogenů, pak je v neděli ještě v rauši smíchal a v pondělí vše vydal jako zvukové art brut. Přesto nejde jen o schizoidní kromaňonské litanie, ale unikátní hudební artefakt vystihující dnešní „tekutou“ atmosféru neukončenosti a neohraničitelnosti informačních toků, náznaků a polopravd, hoaxů a vtírajících se konspirací.

Nejznámějším aktérem na aktuálním „předělávkovém“ albu je Daddy G z Massive Attack v tracku Your Maker. Někdejší bristolskou triphopovou scénu dále zastupuje Beth Gibbons z Portishead, jejíž hlas však v coveru písně Show neuslyšíte, je zde zastoupena pouze jako koproducentka. Atmosféra je však opět „very dummy“. Ženského vokálu se dočkáme v druhém coveru Your Maker, kde zazní podmanivý hlas Anny Wise, z velkých jmen posledních let se zjeví i afrosyndikalisti a hiphopoví šamani Shabazz Palaces. Ti se chopili tracku Afrikan Spaceship, ve kterém je ke slyšení zvuk motorové pily nebo formule 1.


Na albu nalezneme i čistě folkovou předělávku skladby The Conspiracy v režii Santa Romeriho nebo beefheartovsky rozvrzanou Manic Depressant v remixu od Innsyter a mnohé další. Covery a remixy na Mendela Effect sice vesměs směřují k elektroničtějšímu soundu, než je „rockovější“ předloha Callus, ale nepostrádají podobnou míru nonkomformního přístupu k aranžím a mixu. Název pak trefně odkazuje k psychologickému jevu, kdy selže kolektivní paměť a velké množství lidí si uchovává falešnou vzpomínku na „skutečnou“ událost, která se nikdy nestala.

Info

Gonjasufi - Mandela Effect (Warp, 2017)
www.sufisays.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trochu červené (Lelee)

Veronika Vagačová 22.01.2025

Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.

Mramory města, v pokojích mršin (Infamis Tenebre)

Jiří V. Matýsek 21.01.2025

Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace